Mindenki egyöntetűen örül - reagált az olaszok nevében Csiszár Jenő milánói főkonzul arra a hétfő esti bejelentésre, hogy Olaszország nyerte a 2026-os téli olimpia rendezési jogát.
"A sajtó, a közösségi média és az utca embere egy emberként pozitívan fogadta a hírt.
De ennél sokkal beszédesebb az, hogy a politikailag eléggé sokszínű Olaszországban Luca Zaia, az észak-olaszországi Veneto tartomány Lega-párti elnöke, és Giuseppe Sala demokrata párti milánói polgármester együtt korteskedtek és együtt örültek a színpadon is" - ecsetelte Csiszár Jenő.
1956-os olasz játékok után 2006-ban Torino már rendezett téli olimpiát ("azt is baromi jól megcsinálták" - mondta Csiszár Jenő), így az sem csoda, hogy az akkori főrendező is azonnal felajánlotta minden segítségét és tapasztalatát a nagy ügyhöz, amit a felmérési adatokra hivatkozó konzul szerint
az emberek 83 százaléka is támogat,
és alkalmas rá az ország infrastruktúrája is.
Csiszár Jenő kiemelte még, hogy a Milánó-Cortina helyszínű játékok szeretne környezetkímélő lenni, a megvalósításra kerülő sportesemények energiaellátását a Nap adná, a helyszíneken pedig 80 százalékban újrahasznosítható anyagokat kívánnak használni, aminek szerinte fontos üzenete lenne.
Szerinte az olaszok a könnyedség és a lazaság ellenére azért tudnak nagyon komoly sporteseményeket is rendezni,
és az sem mellékes, hogy tele van repülőterekkel, a két helyszínhez 5 plusz 3 terminál van közel, és az innsbruckiaknak sincs messze.
Két probléma
Az InfoRádióban nyilatkozó Dénes Ferenc sportközgazdász már most figyelmeztet, hogy a téli olimpiák jövőbeli megrendezőinek fel kell készülniük a globális felmelegedés hatásaira is.
"Tudjuk azt, hogy Dél-Koreában nem volt természetes hó, csak mesterséges, és Pekingben sem lehet másra számítani; a jelzések alapján pedig
az Alpokban is komoly nyomot hagy a felmelegedés."
A másik komoly probléma szerinte a fiatalok elvesztése, a NOB felmérése alapján az érdeklődés főleg az 50 év felettiek körében magas, "a fiatalok körében az olimpiai mozgalomnak már például az e-sporttal is versenyt kell futni".
Azzal egyetért, hogy Észak-Olaszország képes olcsó téli olimpiát szervezni, megvan az infrastruktúra sport és turisztika téren is.
Ezzel együtt is
a legjobban "tutira" a Nemzetközi Olimpiai Bizottság jár
szerinte a 2026-os helyszínnel, majdnem nulla költsége van a NOB-nak, igaz, a bevételekből is csak 10 százalékot tart meg a maga adminisztratív céljaira, a többi pénzt szétosztja a tagországok között.