eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Formula-1 Török Nagydíj: Elszámította magát a konzervatív Ferrari

Egyelőre nem biztos, hogy a Forma-1-es szezon első három futamát dobogós helyezés nélkül záró Ferrari ebben az évben profitálhat most elhatározott, kreatívabb fejlesztési stratégiájából - mondta az InfoRádiónak az A5.hu autós portál rovatvezetője a hétvégi Török Nagydíj előtt. Farkas Péter szerint a Red Bull a legutóbbi vereség ellenére még tizedmásodpercekkel a mezőny előtt jár.

Ilyenkor mindenki fejleszt, és emiatt az erőviszonyok nem nagyon változnak. Jelentős átrendeződésre tehát nem lehet számítani - mondta Farkas Péter.

Hiába nyert legutóbb Kínában a McLaren Red Bull fölénye továbbra is egyértelmű. Azt a britek is elismerték, éppen ezen a héten, hogy Vettelék nyers értelembe véve körülbelül három-öt tizedmásodperccel gyorsabbak náluk - tette hozzá a szakíró.

A Red Bullnál egyébként azt ígérik - folytatta Farkas Péter -, hogy ezentúl náluk is rendesen fog működni a Kinetikus Energiaátalakító Rendszer (KERS) (A saját fejlesztésű rendszerükkel eddig szenvedtek), ami körönként újabb tizedmásodperceket jelenthet a javukra.

A csapatok korábban hagyományosan az európai szezon kezdetére készítették el a legnagyobb fejlesztéseiket. Ez némiképp megváltozott az elmúlt években, most már inkább folyamatosak az újítások, amelyeket a távol-keleti versenyeken is alkalmaznak - emlékeztetett a szakértő.

Ennek ellenére például, ha megnézzük a Ferrarit, elég komoly ráncfelvarrást végeznek az autójukon: új első és hátsó vezetőszárnyat és fékhűtő csatornát is kapnak a versenygépek - taglalta Farkas Péter.

Viszont az is az igazsághoz tartozik, hogy bár az olasz istállónál a múlt héten állítólag áttörést értek el, amikor megtalálták a szélcsatornájuk kalibrációs hibáját, ami eddig hátráltatta őket az aerodinamikai fejlesztésben, az Isztambulba hozott újításokat már korábban elkészítették. Ezért ők is bevallják, nem biztos, hogy olyan hatékonyak lesznek, mint ahogy remélték.

Szakértők szerint a Ferrari legalább két hónapot veszített a szélcsatorna pontatlan adatai miatt, és ezt nagyon hosszú időbe telik behozniuk. Hozzá kell tenni, hogy a Ferrari nem először kerül ilyen helyzetbe. Ráadásul itt nem egyszerűen arról van szó, hogy rossz volt a szélcsatorna. Õk maguk sem tagadják, hogy ha jól működik, akkor sem tudták volna az utolsó előszezoni tesztre elkészített fejlesztés-csomaggal utolérni a RedBullt és a McLarent - vélekedett Farkas Péter.

A Ferrarinál tehát koncepcionális gondok is vannak. Elsősorban az, hogy túlságosan konzervatívan fejlesztették az idei autójukat. Most már ők sem cáfolják, hogy kevesebb kockázatot vállaltak, mint az ellenfeleik. Habár azt ígérik, hogy a jövőben agresszívabbak lesznek, azt nem lehet előre megítélni, hogy a befektetett munka még az idén megtérül-e - összegezett a szakíró.

Hanganyag: Farkas Dávid

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

A hét eleje a különböző mentőszolgálatok több száz tagja keresi a hétfő este az alsó--szászországi Bremervördében eltűnt hatéves kisfiút. A rendkívüli erőkkel l folyó kutatást nehezíti, hogy a hatéves Arian autista. Ez az oka annak, hogy a felkutatására a hatóságok a legkülönbözőbb eszközöket vetik be, és az autizmus szakértőivel is konzultálnak. Szombat délutánig azonban még semmi eredmény nélkül, de nem adták fel a reményt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Hamarosan örökké élhetünk?

Hamarosan örökké élhetünk?

Egy furcsa és stagnáló társadalomhoz vezetne, ha az emberek még 120 évesen is élnének – véli Venki Ramakrishnan, Nobel-díjas molekuláris biológus. A „Miért halunk meg: Az öregedés új tudománya és a halhatatlanság keresése” című könyv szerzője szerint ráadásul irreális elképzelése az, hogy halálunkig megmaradnak szellemi képességeink. Ezért is int óvatosságra a biológiai törvényekkel dacoló öregedéskutatásokkal kapcsolatban, amelyekből egyre több indul, és nemcsak a technológiai fejlődés adta lehetőségek miatt. Azért is, mert a világ legnagyobb részén egyre nő a várható élettartam, aminek egészen a gazdasági és társadalmi következményei lesznek. Nem a lehető leghosszabb élet tehát a legfontosabb célja ezeknek a kutatásoknak, hanem lehető leghosszabb viszonylagos egészségben eltöltött élet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 27. 16:25
×
×
×
×