eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

"Nem az etiópok oldják meg a magyar atlétika gondjait"

Sok európai szövetség szándékosan, a remélt sikerek érdekében honosít afrikai atlétákat - mondta az InfoRádiónak a magyar szövetség szakmai igazgatója. Dornbach Ildikó hozzátette: a nemzetközi szövetség igyekszik visszaszorítani ezt a jelenséget. Magyarországon az atlétikában egyelőre nem követik ezt a gyakorlatot. Békéscsabán néhány etióp sportoló edz, de Dornbach Ildikó szerint nem ők fogják megoldani a magyar atlétika gondjait.

Kénytelenek vagyunk tudomásul venni, hogy egyre több európai országban honosítanak afrikai atlétákat, nem tudunk tenni ellene semmit - mondta az InfoRádiónak a magyar szövetség szakmai igazgatója. Dornbach Ildikó szerint már régóta kell szembesülni ezzel a folyamattal, amelyben a pénz is nagy szerepet játszik

A Magyar Atlétikai Szövetség szakmai igazgatója szerint szándékosan, a sikerek érdekében adnak állampolgárságot afrikai atlétáknak több országban, így a törököknél is. A színes nemzetiségű országokban, így a franciáknál és a briteknél már nem lehet csodálkozni a honosításokon - tette hozzá.

A nemzetközi atlétikai szövetség próbálja fékezni a folyamatot: a honosítás után négy évig nem vehetnek részt nemzetközi versenyen az atléták - közölte Dornbach Ildikó.

A szakmai igazgató felhívta a figyelmet arra is, hogy a honosítás zsákbamacska is lehet, hiszen például a kenyaiaknál sem mindenki kiváló futó.

Magyarországon az atlétikában egyelőre nem követik ezt a gyakorlatot. Békéscsabán néhány etióp sportoló edz, de Dornbach Ildikó szerint nem ők fogják megoldani a magyar atlétika gondjait.

Szinte világverseny

A honosított atléták többsége menekültként érkezett fogadott hazájába, s tehetsége révén lett válogatott. Ebbe a sorba tartozik például a Barcelonában 5000 és 10.000 méteren diadalmaskodó brit Mo Farah, aki Szomáliában látta meg a napvilágot.

Mások - például a norvég színekben futó, gambiai születésű Jaysuma Saidy Ndure - családegyesítés révén kerültek új hazájukba. Bevált útja a honosításnak az (érdek)házasság. A barbadosi vágtázó, Ryan Moseley Salzburgba nősült, és bécsi miniszteri utasítás alapján egy éven belül megkapta az osztrák állampolgárságot. Az osztrák riporterek angolul készítettek vele interjút, mivel német tudása három évi ausztriai tartózkodás után is meglehetősen gyatra.

Feltűnően sok etióp születésű atléta versengett Barcelonában más államok színeiben. A férfiak 10.000 méteres versenyében három etióp állt rajthoz spanyol (Bezabek), török (Girmalegesse), illetve azerbajdzsáni (Ibrahimov) mezben, s a nők 3000 méteres akadályversenyében is akadt török, illetve üzbég színekben futó etióp, illetve kenyai atléta.

Jan Fitschen, a 10.000 méteres síkfutás göteborgi Európa-bajnoka csak 12. lett Barcelonában. A kudarcot részben az afrikai gyökerű konkurenciában látja. Szerinte egyes európai szövetségek célirányosan honosítanak külföldi, főleg afrikai futókat. Ez pedig lassan, de biztosan eltorzítja a versengés feltételeit az öreg kontinensen. A német hosszútávfutó szerint az európai atlétika sokszínűségét nem szabadna tönkretenni néhány "bevásárolt" éremszerzővel, akik számára Európa nem jelent többet az afrikaihoz képest magasabb életszínvonalnál.

Hanganyag: Szabó Gergõ

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kiszivárgott Trump súlyos terve, máris újabb segélyt kaphatnak az ukránok - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Kiszivárgott Trump súlyos terve, máris újabb segélyt kaphatnak az ukránok - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Szombaton kiderült, hogy Donald Trump újbóli megválasztása esetén a NATO-tagállamokat arra kényszerítené, hogy védelmi kiadásaikat a GDP 3 százalékára emeljék, reagálva ezzel az Oroszország és Kína jelentette fenyegetésekre, miközben az Ukrajnának nyújtott támogatást nem számítaná bele ebbe a keretbe. Eközben a G7 országok vezetői tárgyalásokat folytatnak egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Ukrajnának 50 milliárd dollár értékű segélyt nyújtanak, amit az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből finanszíroznának. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×