eur:
402.73
usd:
372.06
bux:
88686.46
2025. április 1. kedd Hugó
Marco Rubio floridai republikánus szenátor, Donald Trump megválasztott amerikai elnök külügyminiszter-jelöltje a szenátus külügyi bizottságának meghallgatásán a washingtoni Capitoliumban 2025. január 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Graeme Sloan

Nem akárki mondja, hogy Donald Trump tényleg meg akarja venni Grönlandot

"Ez nem tréfa" - húzta alá Marco Rubio amerikai külügyminiszter.

Donald Trump amerikai elnök azon szándéka, hogy megvegye Grönlandot "nem tréfa" - jelentette ki csütörtökön Marco Rubio amerikai külügyminiszter, hozzátéve: Dánia autonóm területének megszerzése amerikai nemzeti érdek, amit meg kell oldani.

Donald Trump január elején "abszolút szükségszerűségnek" nevezte, hogy a Föld legnagyobb szigete felett amerikai ellenőrzést szerezzenek.

Marco Rubio a Sirius XM médiavállalat The Megyn Kelly Show című műsorában úgy fogalmazott, hogy a republikánus amerikai elnök meg akarja vásárolni a szigetet, és azért nem zárt ki egy korábbi nyilatkozatában katonai kényszert, hogy legyen ütőkártyája a tárgyalóasztalnál.

"Ez nem tréfa" - húzta alá Rubio.

"Itt nem földterület puszta megszerzéséről van szó. Ez nemzeti érdekünkben áll és ezt meg kell oldanunk" - világított rá.

Marco Rubio az interjú során felhívta a figyelmet arra, hogy az Északi-sarkvidék kulcsfontosságú lesz a hajózási útvonalak szempontjából. Hozzátette, hogy az Egyesült Államoknak képesnek kell lennie ezeket megvédeni, és figyelmeztetett, hogy Washington riválisa, Kína szintén erősítheti ottani jelenlétét.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy négy éven belül Grönland az Egyesült Államok tulajdonában lesz-e, Marco Rubio azzal felelt, hogy "nyilvánvalóan ez elsődleges fontossággal bír az elnök számára és ezt világossá tette (...) Nem vagyunk még abban a helyzetben, hogy megvitassuk, pontosan hogyan fogunk taktikai értelemben eljárni". "Úgy gondolom, amiben biztosak lehetnek, hogy mostantól számítva négy éven belül érdekeink az Északi-sarkvidéken nagyobb biztonságban lesznek" - fogalmazott a tárcavezető.

Múte Egede grönlandi miniszterelnök korábban többször szót emelt a térség függetlensége mellett, hangsúlyozva, hogy a sziget nem eladó, és a helyi lakosságon múlik, miként dönt saját sorsáról.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el
Száj- és körömfájás

A juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el

Idehaza eddig már másfél milliárd forint káruk keletkezett a juhtartóknak a ragadós száj- és körömfájás betegség megjelenése miatt, miután hozzávetőleg 20 százalékkal csökkent a bárány ára – mondta az InfoRádióban a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója. A termelők a húsvét előtt értékesítik a szaporulat szinte 100 százalékát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Itt a fordulat az amerikai tőzsdéken

Itt a fordulat az amerikai tőzsdéken

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették az irányt a részvényindexek, csakúgy mint Amerikában: a Nasdaq vezetésével nagyobb esést láthattunk a nyitában, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. A bizonytalanság óriási, a nyitástól távolodva markáns hangulatjavulást figyelhettünk meg. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el. A magyar tőzsde is lefordult, az alapból rossz nemzetközi hangulat mellett az OTP és a Magyar Telekom esése is lefelé húzta ma a hazai börzét, miután Nagy Márton bejelentette, hogy árszabályozás jöhet a bankoknál és telekomcégeknél is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×