eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Katrín Jakobsdóttir izlandi miniszterelnök nyilatkozik a sajtó munkatársainak, amint megérkezik a NATO-tagországok kétnapos csúcstalálkozójára Vilniusban 2023. július 11-én.
Nyitókép: Filip Singer

Sztrájkra buzdít a miniszterelnök a nemek közötti bérszakadék miatt Izlandon

Arra biztat, hogy a nők munkahelyükön és otthon se dolgozzanak, így hívják fel a figyelmet a megkülönböztetésre.

Katrín Jakobsdóttir izlandi miniszterelnök nők tízezreit szólította föl országában, hogy kedden tagadják meg a munkát a nők egyenjogúságának nevében.

A kvennafrít, azaz a nők szabadnapját a nemek közötti bérszakadék és a nemi alapú erőszak, illetve diszkrimináció elleni tiltakozásként hirdették meg az izlandi nők körében. A miniszterelnök szerint különösen érintettek azok a szakmai területek, ahol a legtöbb munkavállaló nő, mint például az egészségügy és az oktatás.

"E napon nem fogok dolgozni, és azt várom, hogy a kabinetben lévő többi nő is tegyen hasonlóan" - mondta Jakobsdóttir.

A szervezők arra ösztönöztek minden nőt, hogy kedden tagadják meg a fizetett munkát, illetve ne végezzenek háztartási munkát sem, hogy ezzel hívják fel a figyelmet a társadalmi hozzájárulásuk fontosságára. Továbbá felszólították a férfiakat, hogy támogassák a kezdeményezést, és a sztrájk ideje alatt vállalják át a nők munkáját.

"Még nem értük el a nemek közötti teljes egyenlőségre vonatkozó céljainkat, és még mindig küzdünk a bérszakadék ellen, ez pedig 2023-ban elfogadhatatlan" - jelentette ki Jakobsdóttir.

Az izlandi kormány korábban kötelezettséget vállalt arra, hogy felszámolja a nemek közötti bérszakadékot 2022-ig.

Izlandon először 1975-ben sztrájkoltak a nők azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet, milyen fontos szerepet játszanak a nők a gazdaságban. Az akció hatására a következő évben törvényt fogadtak el a férfiak és nők egyenlő bérezéséről. Az idei volt azóta a hetedik alkalom, hogy a nők sztrájkba léptek az egyenjogúságért.

A Világgazdasági Fórum listája szerint a nemek közötti egyenlőség megvalósítása terén már 14 éve folyamatosan Izland teljesít a legjobban a világon.

Címlapról ajánljuk
Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Már most nagyon oda kell figyelnie minden túrázónak és kertészkedőnek, mert az enyhe tél miatt a korábbiakhoz képest sokkal több kullanccsal lehet találkozni a kirándulóhelyeken, valamint a kertes házak udvarain is. A Magyar Kullancsszövetség elnöke azt mondta az InfoRádióban, hogy az aranysakálok két, Hyalomma nemzetségbe tartozó kullancsfajt hurcoltak be Európába, amelyek nagyon veszélyesek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

Az utóbbi évtized egyik érdekes eredménye az volt, hogy azon országokban, ahol olyan nyelvet beszélnek, amelyben a jelen idő használatával lehet a jövőre hivatkozni, magasabb a megtakarítási ráta, még akkor is, ha egyéb tényezőket, mint például a gazdasági fejlettség, az intézményi rendszer, és a kultúra, figyelembe vesznek. A nyelvi-megtakarítás hipotézise szerint ez azért van, mert azok, akik a jelen időt használják a jövőről szólva, közelebbinek érzik a jövőt és így inkább hajlandóak megtakarítani. Mi azt teszteltük, hogy ha valaki természetes módon a jelen időt használja a jövő idő helyett, amikor a jövőről beszél, akkor fontosabb-e számára a jövő (és emiatt akár többet is takarít meg). A várakozásainkkal ellentétben nem találtunk ilyen összefüggést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×