eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
3M-54 Kalibr orosz cirkálórakéta. Forrás:Twitter/ZMiST
Nyitókép: Forrás:Twitter/ZMiST

Németország meglepő döntést hozott a Taurus rakétákról

Hónapok óta tartó találgatások és egymásnak ellentmondó nyilatkozatok után egybehangzó értesülések szerint eldőlt, hogy Németország egyelőre nem szállít Taurus típusú cirkálórakétákat Ukrajnának.

Több német hírforrás egybehangzó értesülése szerint a berlini kormány eldöntötte, hogy Kijev kérésének egyelőre nem tesz eleget. Bár erről hivatalos bejelentés nem történt, így hivatalosan az indokot sem közölték, tartja magát az a korábbi feltételezés, hogy

Németország el akarja kerülni közvetlen belesodródását a háborúba.

Egészen konkrétan attól tart, hogy az ukrán fél korábban meghirdetett, de lassú ütemben zajló őszi offenzívája során a cirkálórakétákat immár orosz területen lévő célpontok ellen vetheti be.

A most ismertté vált elutasító döntést előrevetítette, hogy a koalíciós pártok vezetői – élükön Annalena Baerbock zöld párti külügyminiszterrel – felsorakoztak a szociáldemokrata kancellár mögé.

A rendszerint jól értesült Bild című lap szerint a német kormány már tájékoztatta Ukrajnát arról, hogy "rövid távon" semmiképp ne számítson a Taurusokra. Scholz kancellár – mint arról a Bild beszámolt – a Bundestag külügyi bizottsága előtt hangsúlyozta, hogy a Taurusok nem hasonlíthatók a franciák és a britek által Ukrajnának szállított Storm Shadow típusú cirkálórakétákhoz. Azok ugyanis olyan beprogramozott geoadatokkal rendelkeznek, amelyek biztosítják, hogy a rakéták csakis meghatározott földrajzi távolságon belüli célpontok ellen vethető be. A több mint 500 kilométeres hatótávolságú Taurus KEPD–350 cirkálórakéták esetében azonban ez nem garantálható, azaz így annak elkerülése sem, hogy oroszországi célpontok ellen vessék be azokat.

A Bild szerint minderről a német kormány képviselői tájékoztatták brit és francia partnereiket, akik igyekeztek rávenni Berlint Taurusok szállítására. Az egyeztetés során a német fél kifejezte aggodalmát azzal kapcsolatban is, hogy

az ukrán fél a cirkálórakétákat az oroszok által 2014-ben megszállt Krím-félszigetet a Kercsi-szoros felett Oroszországgal összekötő híd ellen vetheti be.

Németország ugyanakkor azt ígérte Ukrajnának, hogy a Taurusok helyett újabb légvédelmi rendszereket, köztük Patriot típusú közép-hatótávolságú rakétákat szállít az ostromlott országnak.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×