eur:
404.94
usd:
375.5
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Robert Habeck német alkancellár, gazdasági és klímavédelmi miniszter panelbeszélgetésen vesz részt az 51. Világgazdasági Fórumon Davosban 2022. május 23-án, az ötnapos esemény második napján.
Nyitókép: MTI/EPA/Keystone/Laurent Gillieron

Tovább nyomná a fékeket Robert Habeck Németországban - elővigyázatosságból

A német kormány különböző intézkedésekkel igyekezett leküzdeni az áram- és gázellátási válságot. A gazdasági miniszter, egyben alkancellár szerint az energia árának emelkedése a jövőben sem zárható ki. Robert Habeck ebből kiindulva közölte, hogy "elővigyázatossági okokból" az érvényben lévő áram- és gázárféket jövő húsvétig ki akarja terjeszteni.

A miniszter az Augsburger Allgemeine című lapnak nyilatkozva az árfék tervezett meghosszabbítását az emelkedő energiaárak elleni biztosításnak nevezte. A fékeket Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja nyomán vezették be, a támogatás az idei esztendő végén járna le.

Az intézkedés alapján a magánháztartások fogyasztásának nagy részét az állam fedezi. A gáz-, villany- és távhőenergia-árfékek idén januártól érvényesek. A magánfogyasztóknak az áram esetében az alapfogyasztás 80 százalékáig kilowattóránként 40, a gáz esetében 12 centet kell fizetniük.

A miniszter közölte, hogy az Európai Bizottsággal már tárgyalásokat folytatnak az árfékek meghosszabbításáról.

Emlékeztetett arra, hogy a kormány összesen 200 milliárd eurót biztosított az "energiaársokk" leküzdésére.

A piacok azóta stabilizálódtak, a kormány pedig eddig 18 milliárd euró körüli összeget költött árfékekre.

Bőven maradt még pénz, ezért tervezik az energiaárfék meghosszabbítását - jelentette ki Habeck, hangsúlyozva, hogy elővigyázatossági intézkedésről lenne szó.

Mindezzel egy időben a miniszter rossz hírt is kapott. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) legutóbbi előrejelzése szerint

a gazdaság a legfejlettebb ipari országokat tömörítő G7 csoport szinte valamennyi országában fellendülhet, az egyetlen kivételt épp Németország jelenti.

Az IMF előrejelzéséből az tűnt ki, hogy a német gazdaság idén 0,3 százalékkal zsugorodik.

A Der Spiegel által ismertetett televíziós nyilatkozatában a miniszter elismerte, hogy ez "természetesen nem jó hír", de szerinte ennek ellenére "nincs ok a szorongásra".

A miniszter fő okként az orosz földgáztól való korábbi függőséget említette, a kieső mennyiségeket magas áron kellett pótolni.

Habeck szerint más országoktól - például az Egyesült Államoktól, Nagy-Britanniától vagy Spanyolországtól - eltérően ez a függőség megterhelte a német gazdaságot.

Hangoztatta azt is, hogy

Németország "exportra berendezkedett" ország.

"Gazdaságunk növekedése nagymértékben a világpiacok működésén múlik" - fogalmazott, hozzátéve, hogy ezeken a piacokon az utóbbi időben lehűlés következett be.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×