eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Many hands in silhouette pressed against frosted glass
Nyitókép: Getty Images/Jasmin Merdan

Horror Japánban: gyerekeket is sterilizáltak a tudtukon kívül

16 500 embert érintett az 1948-1996 közti gyakorlat az eugenika-törvény jegyében.

A japán kormány a közelmúltban hozta nyilvánosságra azt a jelentést, amelyből kiderült, hogy kilencéves gyermek is volt azok közt, akiket akaratukon és tudtukon kívül sterilizáltak az államban – írja a The Guardian.

Az 1400 oldala jelentés arról számol be, hogy

16 500 emberen végeztek sterilizációt, melynek célja az volt, hogy ne szülessenek "gyenge minőségű" utódok, illetve megvédjék az anyák egészségét.

A legtöbb áldozat nő volt. Hatezer ember beleegyezését adta a dologhoz, de őket valószínűleg kényszerítették erre. Hatvanezer embernek genetikai betegség miatt volt abortusza ugyanebben az időszakban a törvény alapján. A sterilizált személyek között két kilencéves gyermek is akadt, egy lány és egy fiú.

Az áldozatok hosszú ideje tartó, jogorvoslatért folytatott kampánya rávilágított arra, hogy a japán állam a második világháborút követő időszakban mennyire rosszul bánt a fogyatékkal élő és krónikus betegségben szenvedő emberekkel. 2019-ben a képviselők törvényt fogadtak el, amely minden áldozatnak 3,2 millió jen (7,5 milliárd forint) összegű kormányzati kártérítést ajánlott fel, sokak szerint ugyanakkor ez az összeg nem tükrözi az áldozatok által átélt szenvedést. A kifizetés igénylési határideje 2024 áprilisában jár le, de a médiajelentések szerint eddig csak 1049-en kapták meg az összeget.

A sterilizációs program áldozatai évtizedek óta kampányolnak anyagi kártérítésért és az elszenvedett fizikai és lelki gyötrelmek elismeréséért. Eddig négy bíróság ítélt meg kártérítést az áldozatoknak, de vannak olyanok is, akik a kormány mellé álltak, azzal érvelve, hogy a húszéves elévülési idő lejárt. Az ügyvédek szerint viszont az áldozatok túl későn szereztek tudomást a műtét jellegéről ahhoz, hogy a jogorvoslati határidőn belül kártérítést kérjenek.

Németországban és Svédországban is volt hasonló gyakorlat, de ezek az államok azóta már bocsánatot kértek az érintettektől és kártérítést fizettek nekik. A két ország törvényeit évtizedekkel az előtt hatályon kívül helyezték, hogy Japán is meghozta volna ugyanezt a lépést.

A hónap elején egy japán bíróság elutasította két nő kártérítési kérelmét, köztük Junko Iizukáét, aki 16 éves volt, amikor egy északkeleti klinikára vitték, és titokzatos műtétre kényszerítették, amely – mint később kiderült – megakadályozta, hogy valaha is gyermeke lehessen.

"Az eugenikai műtét megfosztott minden szerény álmomtól, a boldog házasságtól és a gyermekektől" – mondta a 77 éves Iizuka a héten újságíróknak: a beavatkozás tönkretette legfontosabb kapcsolatait.

"Amint elmondtam a férjemnek, akiben bíztam, hogy megműtöttek, és nem lehet gyerekem, elhagyott, és válni akart. Mentálisan beteg lettem, képtelen voltam dolgozni. Poszttraumás stresszzavarral diagnosztizáltak. A műtét felforgatta az életemet" – fogalmazott.

A jelentés közzététele után a kabinet főtitkára, Hirokazu Matsuno azt mondta, hogy a kormány "őszintén elgondolkodik és mélységesen bocsánatot kér" az áldozatok által a kényszersterilizálás miatt elszenvedett "hatalmas fájdalomért".

A jelentés szerint a sterilizálás az időközben hatályon kívül helyezett eugenikai törvény alapján akár házasságkötés feltétele is lehetett. Az eljárást szellemi fogyatékossággal, mentális betegséggel vagy örökletes rendellenességgel élő embereken végezték el az "alsóbbrendű" gyermekek születésének kivédésére. Az ugyanakkor ügyvédek szerint nem derül ki az anyagból, miért volt szükség a törvényre, miért tartott ennyi időbe visszavonni, és miért nem kártalanítják az áldozatokat, akik közül sokan már nem is élnek.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×