eur:
413.79
usd:
401.56
bux:
79770.36
2025. január 2. csütörtök Ábel
Elfogórakétát lő ki az izraeli hadsereg Vaskupola légvédelmi rendszere a Gázai övezet palesztin fegyvereseinek rakétatámadása ellen az izraeli Asdódnál 2019. november 12-én. Reggelre virradóra egy célzott izraeli légicsapás megölte Bahá Abu al-Attát, az Irán támogatását élvező Iszlám Dzsihád nevű palesztin terrorszervezet műveleti parancsnokát gázai otthonában. A szervezet megtorlóakcióba kezdett, Izrael déli részén háborús készültséget rendeltek el.
Nyitókép: MTI/EPA/Atef Szafadi

Vaskupolát vonnának Románia fölé

A román védelmi miniszter a világ egyik legfejlettebb légvédelmi rendszeréről tárgyalt Izraelben.

Románia radar- és drónrendszereket akar vásárolni Izraeltől – írja az Erdélyben megjelenő transtelex.ro. Ez ügyben folytatott megbeszéléseket a közel-keleti országban a román védelmi miniszter.

Vasile Dîncu az izraeli Haaretz-nek adott nyilatkozatában nem zárta ki, hogy Bukarest a világ talán legfejlettebb légvédelmi rendszerének számító Vaskupolát is megvásárolná. Sőt, még arról is szó van, hogy a rakétavédelmi rendszert akár Romániában is gyárthatják.

A Vaskupolát azért fejlesztették ki, hogy védelmet biztosítson rakéták és tüzérségi gránátok ellen. A rendszert a Rafael fegyvergyártó cég tervezte és készítette. Három egységből áll: egy radarrendszerből, egy irányítóközpontból és egy indítóállásból. Minden komponens szabadon mozgatható és tetszőleges helyen felállítható; ezzel nemcsak a megvédeni kívánt területet lehet rugalmasan meghatározni, de az indítóállások célzott kilövését is megnehezíti, ami előre telepített állások esetében komolyabb kockázatot jelenthet. A Vaskupola radarrendszere egyszerre 150 négyzetkilométernyi területet is ellenőrzés alatt tarthat; ez elég ahhoz, hogy egy nagyobb várost, például Haifát is megvédje a rakétatámadásoktól.

Az irányítóközpont (Battle Management & Weapon Control, BMC) célkövető szoftverét a Rafael egyik külső beszállítója, a szoftverfejlesztőként működő izraeli Mprest Systems tervezte. Az indítóállás (Missile Firing Unit) lövi ki a három méter hosszú, 160 milliméter széles, 90 kilogrammos Tamir típusú elfogórakétákat. A Rafael által fejlesztett rakéták robbanófeje csúcstechnológiának számít, sem az összetevőit, sem a tervezőjét nem ismerjük.

A Tamir az elektrooptikai szenzoraival folyamatosan nyomon követi az ellenséges rakétákat, és a hangsebesség többszörösével száguld. A cél, hogy a Tamir a röppályája legmagasabb pontján semmisítse meg az ellenséges rakétát. Ez azért is fontos, mert vegyi fegyverrel végzett támadás esetén így minimálisra csökkenthető a vegyi anyagok okozta szennyeződés. Mivel a Tamirok sokba kerülnek, a lakatlan területre hulló rakétákra a Vaskupola nem nyit tüzet.

Az elmúlt 25 évben Izrael fegyvereladásai Romániának a becslések szerint meghaladták az egymilliárd dollárt. Románia már a diktatúra időszakában is különleges biztonsági és hírszerzési kapcsolatokat ápolt a zsidó állammal. Ezek a kapcsolatok az 1989-es fordulat után még szorosabbá váltak.

Címlapról ajánljuk
Robert Fico: az egész világ megbolondult
tudósítónktól

Robert Fico: az egész világ megbolondult

A szlovák miniszterelnök az új év elején arról beszélt, hogy EU-ban a közösségben a nagyok önző nemzeti érdekei, valamint értelmetlen geopolitikai célok kezdenek dominálni, a kisebbek szempontjait pedig ignorálják. Szót ejtett a Smer belpolitikai helyzetéről is, ahol könnyen lehet, hogy "új taktika kell a második félidőre".

Polgárháborúhoz hasonló állapotok – súlyos lépések jöhetnek a drámai németországi szilveszter után

Németországban öt ember vesztette életét és több százan megsebesültek tűzijátékok használata miatt. Berlinben harminc rendőr és egy tűzoltó sérült meg a szilveszter éjjeli összetűzésekben, és négyszáz embert letartóztattak. A politikusok számára az első nyilatkozatok szerint betelt a pohár.
VIDEÓ
Bekerítik az oroszok Pokrovszkot, Toreck végveszélyben  - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Bekerítik az oroszok Pokrovszkot, Toreck végveszélyben - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Orosz katonák vannak Velika Novoszilkában, a 2023-as ukrán ellenoffenzíva egyik hídfőállásában. Toreck városból már csak pár utcát ellenőriznek az ukránok, a donyecki település bármikor eleshet. Csasziv Jar és Kurahove nagy része is orosz kézen van, illetve Kurszk megyében is ellentámadnak az orosz erők. Az ukrán vezetés szerint az oroszok be akarják keríteni Pokrovszkot, mielőtt megindítják a város ostromát. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború csütörtöki fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×