eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Appetizer drinks and shots waiting on a serving board in a bar waiting for first guests at a pary. Party atmosphere and some drinks in the foreground
Nyitókép: Anze Furlan/psgtproductions/Getty Images

Szokatlan probléma Japánban: nem isznak elég alkoholt a fiatalok

A kormány megoldása a problémára: pályázatot írtak ki az alkoholfogyasztás serkentését célzó programra.

A koronavírus-pandémia hatására visszaesett a szigetország alkoholfogyasztása, ezáltal az abból származó adóbevétel is, ami a világ harmadik legnagyobb gazdasága számára komoly gondot jelent – írja a CNN.

A Sake Viva!-kampányban, melyet a japán adóhivatal indított, azt kérik a pályázóktól, hogy segítsenek ötletelni. Azt remélik, olyan szolgáltatások, promóciós módszerek, termékek, értékesítési technikák vagy dizájntervek születnek majd a kampányban, melyek segítenek fellendíteni az alkoholeladást. A cél érdekében nyitottak a mesterséges intelligencia vagy a metaverzum bevonására is.

A pályázat weboldala szerint az alkoholfogyasztás a járvány mellett az életmódbeli változások és az öregedő japán társadalom miatt is visszaesőben van. A cél most az ágazat revitalizálása, melyre szeptember 9-ig várják a javaslatokat. Októberben következik a konzultációs forduló, majd novemberben a döntő, melyet követően a legjobb ötletet meg is valósítják.

Az ötlet zsenialitását azonban van, aki vitatja. Az internetes véleményformálók nem igazán értik,

miért kellene népszerűsíteni az ivást, amikor az kifejezetten jó dolog, ha valaki távol tartja magát az alkoholtól.

Mások arra mutattak rá, hogy egy kormányügynökség részéről meglehetősen furcsa döntés az alkoholizálást népszerűsíteni. Hiányolják az alkoholizmusban érintettek iránti érzékenységet is, valamint az alkohol negatív egészségügyi hatásainak figyelembe vételét.

A japán egészségügyi minisztérium korábban már figyelmeztetett az alkoholfogyasztás káros hatásaira, mely komoly társadalmi problémát jelent annak ellenére is, hogy a fogyasztás évek óta csökkenő tendenciát mutat. Az egészségügyi minisztérium inkább arra biztatta az embereket, hogy gondolják újra az alkohollal való viszonyukat.

A japán vendéglátóipari egységeket a pandémia miatt sújtó intézkedések meglehetősen szigorúak maradtak a járvány idején, így a bároknak zárva kellett maradniuk, vagy jelentősen lerövidítették nyitvatartásukat.

Az otthoni alkoholfogyasztás ugyanakkor jelentősen nőtt:

a negyvenes-hatvanas éveikben levő japánok heti három vagy több alkalommal ittak otthon. A húszas éveikben járóknál az az arány ugyanakkor csak 7,8 százalék. A korlátozások az ország egyes részen egészen idén tavaszig maradtak életben, az ország gazdasága lassabban áll lábra, mint amire számítottak.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×