eur:
411.71
usd:
395.25
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó sajtótájékoztatót tart a washingtoni Fehér Házban 2022. február 12-én. Sullivan elmondta, hogy az Ukrajna elleni orosz invázió bármelyik nap elkezdődhet, ugyanakkor az Egyesült Államok kormánya továbbra sem gondolja, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök meghozta volna a végleges döntést.
Nyitókép: MTI/AP/Manuel Balce Ceneta

Vészforgatókönyv készült arra, hogy az oroszok NATO-területen bombáznak

Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó a Lengyelországba tartó amerikai elnöki különgép, az Air Force One fedélzetén a sajtó jelen lévő munkatársainak kérdésére válaszolva elmondta: felkészülnek arra az esetre, ha Oroszország a NATO-tagországok területén belül próbálná meg bombázni az Ukrajnába utánpótlást szállító gépkocsikonvojokat.

"Vészforgatókönyvvel készülünk arra a lehetőségre, ha Oroszország úgy döntene, hogy NATO-tagországok területét bombázná akár ilyen, akár más összefüggésben. (Joe Biden) elnök a lehető legvilágosabban fogalmazott: abszolút mértékben elkötelezett, hogy nagyon határozott választ adjon, szövetségünk más tagjaival egyetemben, ha Oroszország megtámadná a NATO-t" – szögezte le Sullivan.

A nemzetbiztonsági főtanácsadó azt is elmondta, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei további büntetőintézkedéseket is elfogadhatnak Moszkvával szemben Ukrajna orosz katonai megszállása miatt.

"Természetesen további lépések is lehetségesek a szankciók szigorítására, és folyamatosan mérlegelni fogjuk ezeket" – fogalmazott a fehér házi tisztségviselő.

Moszkva "különleges katonai műveleteknek" nevezi ukrajnai tevékenységét a szomszédos ország lefegyverzése érdekében. Kijev és nyugati szövetségesei előzmény nélküli, ki nem kényszerített támadó háborúnak hívják, és úgy vélik: Oroszország valódi célja a kijevi kormány megdöntése, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök illegitimnek tart.

Joe Biden amerikai elnök pénteken érkezett az ukrajnai Lvivtől alig 180 kilométerre fekvő délnyugat-lengyelországi Rzeszów városába, hogy első kézből tájékozódjon a nemzetközi erőfeszítésekről, amellyel az orosz katonai megszállás elől menekülő több millió ukrajnai menekültnek igyekeznek segíteni, illetve személyesen találkozzon a NATO keleti szárnyát erősítő amerikai csapatok tagjaival.

Jake Sullivan azt is kijelentette, hogy

Moszkva nagyon súlyos árat fizetne azért, ha vegyi fegyvert vetne be Ukrajnában.

Egyúttal mindenkit biztosított arról, hogy az Egyesült Államoknak nincsen szándékában ilyen fegyvert használni, "bármilyen körülményekről legyen is szó".

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×