eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi
A tokiói nyári olimpia ellen tüntetnek a japán fővárosban 2021. május 17-én. A koronavírus-járvány miatt 2020-ról 2021-re halasztott ötkarikás játékokat július 23. és augusztus 8. között rendezik.
Nyitókép: MTI/AP/Szaszahara Kodzsi

Egy hónappal az olimpia előtt még biztosan vészhelyzet lesz Tokióban

Japán az átoltottság csupán hatszázalékos, Tokióban és további nyolc prefektúrában különösen rossz a helyzet.

A japán kormány pénteken három héttel meghosszabbította a koronavírus-járvány miatt elrendelt vészhelyzetet Tokióban, Oszakában és további hét prefektúrában június 20-ig, azaz bő egy hónappal a tokiói olimpia tervezett kezdete előttig.

A térségben a fertőzöttek száma továbbra is lassan csökken.

A döntés értelmében egyebek között érvényben maradnak a sporteseményekre és koncertekre vonatkozó létszámkorlátozások; a nagyobb eseményeken legfeljebb ötezer ember vehet részt vagy a létesítmények befogadókapacitásuk legfeljebb 50 százalékát használhatják ki, bár a kormányzók szigorúbb lépéseket is hozhatnak, amennyiben úgy látják szükségesnek. A főbb kereskedelmi létesítményeknek, köztük az áruházaknak és bevásárlóközpontoknak legkésőbb 20 órakor be kell zárniuk, ahogy az éttermeknek is, amelyek továbbra sem szolgálhatnak fel alkoholt és nem nyújthatnak karaoke-szolgáltatásokat.

A vészhelyzetet Tokión és Oszakán kívül Hokkaidó, Aicsi, Kiotó, Hjógo, Okajama, Hirosima és Fukuoka prefektúrában hosszabbították meg, Okinava prefektúrában már eleve június 20-ig tartó vészhelyzet van érvényben. Ezeken a területeken él a 126 milliós japán lakosság körülbelül 40 százaléka.

A döntést egy esti munkacsoportülésen hozta meg Szuga Josihide japán miniszterelnök, aki azt mondta:

"az újabb koronavírusos esetek száma országszerte csökken május közepe óta, a helyzet azonban továbbra is nagyon kiszámíthatatlan".

Az elmúlt napokban prefektúrák vezetői kérték a kormányt a vészhelyzet meghosszabbítására, köztük Koike Juriko tokiói kormányzó, aki egy hónapos hosszabbítás mellett érvelt.

A fertőzöttek száma lassan csökken a fővárosban, ahová sportolók, tisztségviselők és újságírók tízezrei érkeznek várhatóan a július 23-án kezdődő tokiói olimpia miatt.

Eközben egyre többen tiltakoznak Japánban az olimpia megtartása ellen a világjárvány közepette; a Kyodo japán hírügynökség e havi felmérése szerint a megkérdezettek 59,7 százaléka mondta azt, hogy az olimpiát el kellene halasztani.

Az oszakai és hjógói kórházak továbbra is küzdenek az ágyak felszabadításáért a koronavírusos páciensek számára, miközben a fertőzöttek száma meredeken emelkedik Okinaván, miután turisták özönlötték el a térséget az aranyhét ünnepi időszakában.

A koronavírus elleni oltási program eközben lassan halad,

a lakosság mindössze hat százaléka kapta meg eddig a védőoltás legalább egyik adagját.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×