eur:
394.25
usd:
368.91
bux:
66396.61
2024. április 25. csütörtök Márk

Aggasztó fejlemények miatt megtörte a hallgatást az ausztrál titkosszolgálat

A hidegháború idején sem tevékenykedett Ausztráliában olyan sok külföldi hírszerző, mint mostanában – jelentette ki Michael Burgess, az ausztrál hírszerzés (Asio) igazgatója kedden a parlamentben. Főleg Kína aktív.

Az ausztrál titkosszolgálat ritkán hoz nyilvánosságra részleteket a munkájáról, de jelenleg olyan mértékűnek ítélik meg a fenyegetést, hogy úgy döntöttek, megtörik a hallgatást.

Michael Burgess elmondta:

hírszerzők megfigyelik és zaklatják az Ausztráliában letelepedett külföldieket.

Kiemelte, hogy az északnyugat-kínai Hszincsiangból érkezett ujgurok Ausztráliában és más országokban is kiemelt célpontnak számítanak. Ausztrál egyetemeken tanuló hongkongi diákok ugyancsak arról számolnak be, hogy megfélemlítésnek vannak kitéve, miközben a Hongkongban élő családtagjaikat is megfenyegették a tavalyi demokráciapárti tüntetések után.

A parlamenti képviselők előtt tartott beszámolójában az Asio igazgatója nem említette konkrétan Kínát, de azt kiemelte: az Ausztráliában élő diaszpórák tagjainak megfigyelése

nem más, mint támadás Ausztrália szuverenitása ellen.

„Elfogadhatatlan, hogy az országban élő embereket megfélemlítsék azért, mert demokratikus reformok mellett álltak ki, vagy emberijog-sértéseket bíráltak” – fogalmazott Burgess.

Az utóbbi években több ausztrál politikus keveredett kémkedési botrányba. Egyesekről kiderült, hogy pénzt fogadtak el Pekinghez köthető személyektől, másokat azzal vádoltak, hogy kínai propagandát folytattak.

Az Asio igazgatója ezzel kapcsolatban elmondta: megállapították, hogy külföldi hírszerzők igyekeznek minden szinten megtévesztő kapcsolatokat kiépíteni politikusokkal, azzal a céllal, hogy előmozdítsák saját országuk érdekeit. Azért veszik célba őket, hogy „kifürkésszék a titkainkat, és befolyásolják a döntéshozatalunkat” – tette hozzá.

Az ausztrál hatóságok szerint

Kína – azóta, hogy Hszi Csin-ping elnök hatalomra került 2013-ban – egyre erőteljesebben próbál befolyást gyakorolni az ausztrál politikára.

Tavaly Duncan Lewis, az Asio korábbi igazgatója azt állította, hogy Peking „kémkedés és beavatkozás” útján „ellenőrzése alá akarja vonni” az ausztrál politikai köröket.

Címlapról ajánljuk
Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Miközben több más európai ország mellett Ausztriában is vita folyik a munkaidő csökkentéséről, a gazdaság minden területéről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványozta, hogy a csökkentés helyett inkább növeljék a heti munkaidőt 41 órára. A javaslatot felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×