eur:
409.37
usd:
390.04
bux:
79471.58
2024. november 25. hétfő Katalin
Donald Trump amerikai elnök megbeszélést tast Jeff Van Drew republikánus alsóházi képviselővel a washingtoni Fehér Házban 2019. december 19-én, egy nappal az után, hogy az amerikai törvényhozás, a Kongresszus demokrata párti többségű képviselőháza megszavazta Trump felelősségre vonását az ellene felhozott mindkét vádpontban, a hatalommal való visszaélés és a kongresszus munkájának akadályozása miatt, és ezzel döntött az elnök elmozdítását célzó alkotmányos felelősségre vonási eljárás (impeachment) lefolytatásáról. Trump az ügy azonnali szenátusi tárgyalását sürgeti.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Michael Reynolds

Új kihívója akadhat Donald Trumpnak

Justin Amash személyében újabb elnökjelölt indulna az őszi amerikai választásokon, a Libertárius Párt színeiben.

A michigani politikus a washingtoni kongresszus képviselője, tavaly lépett ki a Republikánus Pártból. Kedd este a Twitteren jelentette be, hogy létrehozott egy bizottságot, amelynek segítségével megvizsgálja esélyeit a Libertárius Párt elnökjelöltjeként.

Döntésével hónapok óta tartó találgatásoknak vetett véget, minthogy már év eleje óta lebegtette, hogy libertárius színekben indulna az elnökjelöltségért, így alternatívát kínálva a várható demokrata és republikánus jelölt, Joe Biden korábbi alelnök és Donald Trump jelenlegi elnök helyett.

"Az amerikaiak készen állnak az alázaton és a nép bizalmán alapuló gyakorlatias megközelítésre"

- írta a kedd esti bejegyzésében, amelyben bejelentette, hogy bizottságot hozott létre a Libertárius Párttal való egyeztetésre.

Rand Paul, Kentucky állam republikánus párti szenátora (k) Justin Amash michigani (b) és Thomas Massie kentuckyi republikánus képviselőkkel a törvényhozás washingtoni épületében, a Capitoliumban 2018. február 8-án, amikor a szenátusban felfüggesztették a kormányzat működéséhez szükséges kétéves költségvetés elfogadásáról folyó vitát, ezért február 9-én átmenetileg ismét leállnak a nem alapvető fontosságú kormányzati hivatalok. A kormányzati munka finanszírozásához szükséges törvényjavaslat elfogadása Paul szavazatán múlott. (MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)
Rand Paul, Kentucky állam republikánus párti szenátora (k) Justin Amash michigani (b) és Thomas Massie kentuckyi republikánus képviselőkkel a törvényhozás washingtoni épületében, a Capitoliumban 2018. február 8-án. (MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

Justin Amasht, aki áprilisban töltötte be a negyvenedik életévét, 2010-ben a Tea Párt jelöltjeként választották meg a szövetségi képviselőházba. A Tea Párt nem párt volt, hanem a republikánus tábor egyik - mára eltűnt - politikai mozgalma, amelyet a társadalmi és fiskális konzervativizmus, a kormányzat és általában is az állam korlátozott szerepvállalásának szorgalmazása, illetve a szabad piac feltétlen tisztelete jellemzett. A mozgalom tagjainak George W. Bush republikánus elnök (2001-2009) sem volt eléggé konzervatív, ugyanis nagyarányú állami programokat hívott életre.

Justin Amash a kezdetektől - már a 2016-os választási kampánytól kezdve - élesen bírálta Donald Trumpot. A The Washington Post című lapnak 2018-ban adott interjújában arról beszélt, hogy az országban "a libertárius értékeket illetően a dolgok még rosszabbra fordultak". Ezzel kapcsolatban a Trump-adminisztráció politikájának általa "erőteljesebben kereskedelemellenesnek" és "nacionalistának" nevezett vonásait említette meg.

Tavaly ő volt az egyetlen republikánus politikus, aki támogatta a demokraták által Donald Trump ellen kezdeményezett és lefolytatott alkotmányossági felmentési eljárást (impeachment). Még az eljárás megindítása előtt elhagyta a Republikánus Pártot.

A Libertárius Párt május 25-én tartja kongresszusát a texasi fővárosban, Austinban, s várhatóan ott születik döntés Amash esetleges elnökjelöltségéről. Az 1971-ben alapított Libertárius Párt Gary Johnson egykori új-mexikói kormányzó személyében 2016-ban is indított elnökjelöltet, aki mintegy négymillió szavazatot kapott.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.26. kedd, 18:00
Nógrádi György
biztonságpolitikai szakértő
Lezárhatják a izraeli-palszetin konfliktust – Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Lezárhatják a izraeli-palszetin konfliktust – Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Többnyire emelkedéssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, Európában feljebb kerültek a vezető indexek, és az USA-ban is jó a hangulat, ezzel folytatódik az elmúlt hetekben tapasztalt emelkedés. A hangulatot támogatja, hogy Donald Trump a hedge fundos háttérrel rendelkező ismert befektetőt, Scott Bessentet tervezi pénzügyminiszternek kinevezni, amit a befektetők látszólag pozitívan értékelnek a piaci kilátások szempontjából. Ugyancsak örülhetnek a részvénypiaci befektetők annak, hogy a jelek szerint fegyverszünet következhet az izraeli-Hezbollah konfliktusban, ennek hatására esik az olaj és az arany árfolyama is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 25. 18:26
×
×
×
×