Egyetlen nap alatt csaknem kétszázzal csökkent a huszonnégy órán belül a koronavírus miatt elhunyt emberek száma Spanyolországban, miközben az új fertőzöttek száma is jelentős csökkenést mutat - derül ki a Worldometers.info statisztikáiból.
Az ibériai államban a keddi 499 után csütörtökön már "csak" 324 állt az egy nap alatt elhunytak rubrikájában, míg az új fertőzések száma 3961-ről 3573-ra csökkent.
A fordulat mind a megbetegedéseket, mind az elhalálozásokat tekintve április első napjaiban állt be,
a járványgörbe azóta biztosan és egyértelműen laposodik, azóta már körülbelül feleannyi a napi halott és fertőzött is.
A leginkább fertőzött országok közül
az Egyesült Államok járványgörbéje körülbelül egy-két héttel követi a spanyolt,
Németországé egy héttel, Olaszország viszont hiába hihette már március végén, hogy túlvan a legnehezebb időszakon, most napok óta újra emelkedik az új halottak és új fertőzöttek száma is; sőt érdemben rosszabb adatot két hete nem produkált Itália.
A britek és a franciák egyenletesen haladnak "fölfelé a hegyen", a javulás jelei pedig nem látszanak a számokban és a tendenciákban, ráadásul az sem túlságosan bizalomkeltő, hogy a briteknél nem közölnek számadatokat a gyógyultakról.
Mint Müller Cecília országos tisztifőorvos korábban rámutatott az egyes országokat azért nagyon nehéz összevetni, ha valami mentén mégis lehet, az a népességhez viszonyított halálozási adat. Ebben a releváns lakosságszámú országok közül
Spanyolország áll a legrosszabbul (egymillió emberből 397 halálos áldozat),
de már nem sokkal megelőzve Belgiumot (383) és Olaszországot (348), ebben az összevetésben a legtöbb fertőzöttet "produkáló" Egyesült Államok (79) nincs a közvetlen élmezőnyben, még Svédországban is másfélszer életveszélyesebb a koronavírus, mint Amerikában. Magyarország 14-es száma hazánkat a középmezőnybe sorolja.