eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Donald Trump amerikai elnök (b) és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a hanoi Metropole szállodában 2019. február 27-én, kétnapos csúcstalálkozójuk első napján. Trump és Kim 2018. június 12-én találkozott először Szingapúrban.
Nyitókép: MTI/AP/Evan Vucci

Csúcstalálkozó után: Trump nem sietteti a megállapodást Kimmel

Nem kell sietni a megállapodással az észak-koreai atommentesítésről, a megfelelő egyezséget akarják elérni - jelentette ki csütörtökön Donald Trump amerikai elnök a vietnami Hanoiban, az amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó második napján.

Az amerikai elnök a megbeszélések folytatása előtt tartott sajtótájékoztatón megerősítette már korábban is hangoztatott álláspontját, hogy nem kell elsietni a megállapodást Phenjannal. "A gyorsaság nem fontos, ami az, hogy a megfelelő egyezséget érjük el" - mondta, hozzátéve: értékeli, hogy Észak-Korea a szingapúri csúcs óta nem hajtott végre atom- és rakétakísérleteket.

Trump hangsúlyozta: kapcsolata Kimmel erős, és ilyenkor "jó dolgok" történnek. Részleteket mellőzve hozzátette: az első nap díszvacsoráján több jó ötlet is felmerült.

Kim Dzsong Un arra a kérdésre válaszolva, hogy bízik-e megállapodás létrejöttében, közölte: korai megmondani, de azt semmiképp sem állíthatja, hogy borúlátó lenne. Az ösztönei azt súgják, hogy jó eredményekkel fog zárulni a csúcstalálkozó - mondta.

Ugyancsak újságírói kérdésre válaszolva leszögezte, hogy nem lenne Vietnamban, ha nem volna hajlandó országa nukleáris leszereléséről tárgyalni.

Az észak-koreai vezető közölte, üdvözölné egy amerikai kapcsolattartó iroda létesítését Phenjanban. Trump ezt jó ötletnek találta, és felvetette, hogy Phenjan is nyisson irodát az Egyesült Államokban.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy lesz-e politikai zárónyilatkozat a csúcs végén, Trump azt válaszolta: "majd meglátjuk". Megismételte, hogy ha megegyezésre jut a két ország, Észak-Korea gazdasági hatalommá válhat.

Afelől is érdeklődtek újságírók, hogy az emberi jogok kérdése szóba került-e megbeszéléseiken. Erre az amerikai elnök azt mondta, hogy mindent megvitatnak.

Az AP szerint a csúcstalálkozó esetleges eredményei között lehet a koreai háborút lezáró békeszerződés a két ország között, ami a Dél-Koreában állomásozó amerikai katonák létszámának csökkentéséhez vagy az amerikai szankciók részleges feloldásához vezethet. Utóbbi esetben Észak-Korea elindíthatná a Dél-Koreával tervezett gazdasági projekteket. A kételkedők azonban felhívták a figyelmet, hogy az ilyen típusú megállapodások gyengítenék Washington tárgyalási pozícióját, az észak-koreai atommentesítés pedig elmaradna.

Megfigyelők szerint a tavalyi szingapúri csúcson Kim valamelyest megvezette Trumpot az atommentesítésről szóló ígéretével, valójában az amerikai szankciók feloldását akarta kiédesgetni tőle. Több magas rangú amerikai tisztviselő is arra az álláspontra jutott az utóbbi időben, hogy Phenjannak esze ágában sincs megválni az atomfegyverektől, mert az az egyetlen aduja a nemzetközi közösséggel, így az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásain. A szingapúri találkozón nem esett szó az atomfegyver-mentesítés részleteiről, az ellenőrzés módjáról és a menetrendjéről sem.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×