eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Emmanuel  Macron francia elnök beszédet mond egy rendezvényen az északkelet-franciaországi Pont-a-Moussonban 2018. november 5-én. Macron az első világháborút lezáró tűzszünet aláírásának 100. évfordulója alkalmából kezdett egyhetes körútja során felkeresi az első világháború franciaországi emlékhelyeit.
Nyitókép: MTI/EPApool/Ludovic Marin

Bizalmatlansági indítványt nyújt be az ellenzék a francia kormány ellen

A baloldali pártok szerint a sárga mellényesek megmozdulásai nyomán kialakult válság kezelése miatt kell távoznia a kormánynak.

Bizalmatlansági indítványt nyújt be a francia Szocialista Párt (PS) a radikális baloldali Lázadó Franciaországgal és a Francia Kommunista Párttal együtt a kormány ellen a sárgamellényesek megmozdulásai nyomán kialakult válság kezelése miatt.

A szocialisták korábban azt mondták, hogy megvárják Emmanuel Macron államfő hétfő esti beszédét a sárgamellényesek tiltakozó akciójáról, de ezt követően úgy határoztak, hogy csatlakoznak az indítványt beadókhoz.

A szocialisták "hallatni akarják hangjukat és ismertetni konkrét javaslataikat" - mondta Boris Vallaud, a párt szóvivője. Szerinte az államfő hétfői beszédében nem adott "sem helyes, sem felelősségteljes" válaszokat a "hármas - szociális, környezeti és demokratikus - válságra", "az intézkedéseket és a finanszírozást illetően sok területet homályosan hagyott".

Az elnök hétfő esti televíziós beszédében jogosnak nevezte a francia kormány szociális és adópolitikája ellen negyedik hete tüntető sárgamellényesek elégedetlenségét, a vele járó erőszakot ugyanakkor elfogadhatatlannak minősítette. A beszédről, amelyben az elnök elismerte, hogy "jobban és hamarabb figyelni kellett volna azokra, akik kétségbeesésükben végül az utcákra vonultak”, és amelyben Macron konkrét intézkedéseket is bejelentett a tüntetők anyagi terheinek enyhítésére, itt írtunk bővebben.

A beszéd után a sárgamellényesek és az ellenzék is elismerte, hogy az elnök megtette az első lépéseket, de jelezték, hogy a tüntetések folytatódni fognak, és szombaton ismét jelentős mozgósítás várható.

Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő, Szűcs Anita, a Corvinus Egyetem docense azt mondta, szerinte fontos üzenet Macron felé, hogy a megígért eredményeket gyorsabban kell elérnie: a gazdasági növekedés beindítása, a vásárlóerő-paritás növelése sürgető feladat.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×