Gates, a Microsoft társalapítója tavaly novemberben 50 millió dollárral (14 milliárd forinttal) támogatta a Dementia Discovery Fund elnevezésű alapítványt, amelyben az ipar és a kormány egyesíti erőit az agy működését károsító betegség kezelési módszereinek kutatására.
A bejelentés a Diagnostics Accelerator (diagnózisgyorsító) elnevezésű program elindításáról szólt, amelybe további 30 milliót fektet be az Alzheimer-kór gyógymódjának kutatását szorgalmazó Gates, akinek családjában is vannak Alzheimer-betegek, valamint a demenciakutatásokat támogató Lauder.
A demencia leggyakoribb formájában,
Alzheimer-kórban világszerte mintegy 50 millió ember szenved,
az előrejelzések szerint számuk több mint 131 millióra nő 2050-re.
Az Alzheimer-kór korai diagnosztikájának fejlesztésére felajánlott összeget a Lauder által alapított Alzheimer-gyógyszer-kutató Alapítványon (ADDF) keresztül biztosítják. A közlemény szerint Gates és Lauder kezdeményezéséhez további felajánlásokkal csatlakozik mások mellett a Dolby család és a Charles és Helen Schwab Alapítvány.
A diagnosztika fejlesztésére szánt összegből világszerte tudományos intézetekben, közhasznú szervezeteknél és biotechnológiai vállalatoknál dolgozó tudósok és klinikai orvosok kutatásait támogatják. A programban olyan kockázatosabb kutatások is támogatáshoz jutnak, amelyeknek nincs azonnali kereskedelmi haszna.
A gyógyszergyártók sok milliárd dollárt fordítottak már egy sor elvetélt próbálkozásra az emlékezetromlást és a kognitív képességek leépülését okozó Alzheimer kezelésére. Sok szakember szerint ezek a kísérletek abba buktak bele, hogy a kezeléseket már előrehaladott állapotú Alzheimer-betegeken próbálták ki. Nézetük szerint a gyógyszeres kezelést a betegség kifejlődése előtt kell elkezdeni, amikor az agyműködés még nem károsodott túlságosan.