eur:
404.65
usd:
374.52
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Jereván, 2018. május 2.Nikol Pasinján örmény ellenzéki vezető támogatói tüntetnek a jereváni oktatási minisztérium előtt 2018. május 2-án. Az előző napon a parlament rendkívüli ülésén nem választotta meg Pasinjánt miniszterelnökké, aki a döntés miatt tömeges polgári engedetlenségi akciók indítására szólította fel híveit, akik számos utat elzártak a forgalom elől. (MTI/AP/Thanászisz Sztavrakisz)
Nyitókép: Thanászisz Sztavrakisz

Forrong Örményország

Forrong Örményország, és előfordulhat, hogy egy stabil párttal nem rendelkező ellenzéki vezető lehet a miniszterelnök. Nikol Pasinján hétfőn több százezer honfitársát vitte az utcákra, megbénítva a közlekedést.

Ugyan kedden az örmény parlament elvetette azt, hogy szavazzon a terepszínű pólóban és baseball-sapkában kampányoló Nikol Pasinján miniszterelnöki kinevezéséről, a karizmatikus ellenzéki hatalmas sikert ért el az utcákon. Többszázezer honfitársa hallgatott a hívó szavára, és a polgári engedetlenség jeleként az utcákra vonult.

Jereván, a főváros utcáit kora reggeltől zászlókat lengető emberek zárták le. Sztrájkba léptek a reptéri dolgozók, leállt a metró, majd a vasutak is. Pasinján hívei kamionokkal zárták le az iráni és a grúz határ is

– írta az Independent.

A rendőrök az utcákon ácsorogva, unottan cigarettázva figyelték az eseményeket, miközben többezren töltötték meg Jereván főterét, a Köztársaság teret. Tudósítók megjegyezték, hogy Pasinjánnak akkora befolyása van, hogy szavára áll le vagy indul meg a forgalom.

Az örmények tömeges felháborodását az okozta, hogy a 10 éven át kormányzó Szerzs Szargiszjan volt elnök az ellenzék nyomására áprilisban lemondott az államfői megbízatásról. Csakhogy Republikánus pártja utána a parlamentben megválasztotta miniszterelnöknek, pedig előtte még arról szónokolt: nem normális, ha valaki több cikluson át kormányoz.

Szerdán ugyan a kormánypárt képviselői 55:45 arányban leszavazták Pasinján miniszterelnöki kinevezését, ő azonban azt mondja: a hatalom birtokosai érzik, hogy véget ért az idejük, és vagy kiállnak mellette a jövő heti újabb szavazáson, vagy támogatják miniszterelnök-jelöltségét az újra megrendezendő parlamenti választásokon – ha ismét nem sikerül miniszterlenököt választani.

Azt követően, hogy kormánypárti képviselők – a Republikánus párt tagjai – jelezték átállhatnak Pasinjanhoz, az ellenzéki vezér leállította az országos tiltakozó akciót. A Republikánusok ugyan nem említették név szerint, de azt mondták: nem állítanak saját jelöltet, és támogatják majd azt a politikust, akit a képviselők egyharmada jelöl.

Az örményországi kormányellenes tüntetők között éppúgy megtalálhatók a korrupció-ellenes aktivistából újságíróvá, majd politikussá vált Pasinjant szinte Messiásnak tartó hívők és azok, akik emberi jogokat, demokráciát és jogállamiságot követelnek.

Kommentátorok most azt találgatják, mennyire tud a nyugati értelemben demokratikussá válni Örményország – Jereván viszonya ellenséges a vele háborút vívó szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal is.

A kaukázusi volt szovjet köztársaság eddigi fő szövetségese így Oroszország volt, amely katonai bázisokat is fenntart az országban. Ugyanakkor a kormányzó elit ellen mozgósító Pasinjan sem akarja radikálisan megváltoztatni az oroszokkal fenntartott viszonyt, és azt mondta: a két állam stratégiai szövetséges marad ha hatalomra kerül. Cserébe Moszkva azt ígérte neki, hogy nem avatkozik bele az örmény belügyekbe – mondta hívei előtt.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Az amerikai elnökválasztást követően valóságos Trump-ralit láthattunk az amerikai tőzsdéken, az irányadó amerikai indexek új történelmi csúcson zártak. Az ázsiai tőzsdéken vegyes volt ma reggel a kép, a kínai és a hongkongi tőzsde erősödött, megütötték viszont az ázsiai elektromos autógyártók részvényeit az amerikai elnökválasztás eredményeire reagálva. Az európai részvénypiacok tegnap nem tudtak végül pluszban zárni, de ma emelkedtek a német piac vezetésével, a német pénzügyminiszter menesztését követően. Ma újabb csúcsra mentek az irányadó amerikai indexek a nyitást követően, csúcsot döntött az OTP és a bitcoin is közel van hozzá. Az este sem lesz unalmas, a befektetők már a Fed kamatdöntésére várnak, az OTP és a Mol pedig hajnalban közzéteszi negyedéves eredményeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×