eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Tetszene a Jamaica-koalíció a németek többségének

Tetszene a Jamaica-koalíció a németek többségének

A választások után kialakult helyzetben a németek többsége jónak tartaná a "Jamaica-koalíciót".

A németek többsége jónak tartaná, ha a következő ciklusban az úgynevezett Jamaica-koalíció, az Angela Merkel kancellár vezette CDU/CSU jobbközép pártszövetség, a liberális FDP és a Zöldek közös kormánya vezetné az országot.

A pártok színei (CDU/CSU: fekete, FDP: sárga, Zöldek: zöld) alapján elnevezett koalíciós összetétel a németek 57 százaléka szerint lenne jó Németországnak, az eddigi nagykoalíció - a CDU/CSU és a szociáldemokrata SPD közös kormányzásának - folytatását pedig csak 31 százalék tartaná jónak az ARD országos köztelevízióban ismertetett felmérés szerint.

A DeutschlandTrend nevű kutatássorozatnak a vasárnapi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után egy nappal felvett adatai alapján a németek 59 százaléka támogatja, hogy az SPD a nagykoalíció folytatása helyett ellenzékbe vonul, míg 33 százalék nem tartja helyesnek a szociáldemokraták döntését.

A többség - 59 százalék - arra számít, hogy az SPD kitart az elhatározása mellett, és a németek alig egyharmada, 30 százaléka számít arra, hogy a párt végül mégis ismét koalícióra lép a CDU/CSU-val.

Angela Merkel támogatottsága továbbra is magas, 58 százalék üdvözli, hogy a következő ciklusban is ő lesz a kancellár. Azonban négy évvel korábban, amikor a CDU/CSU kiugró eredménnyel, a szavazatok 41,5 százalékával nyerte meg a Bundestag-választást, a kormányfő támogatottsága 13 százalékponttal nagyobb, 71 százalékos volt.

A kutatásban azt is vizsgálták, hogy a választók szerint a többi pártnak miként kellene viszonyulnia a Bundestagba most először bejutott Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párthoz. Kimutatták, hogy csupán 17 százalék támogatná, ha rendszeresen együttműködnének a CSU/CSU-tól jobbra álló új párttal. A teljes körű bojkottot viszont csak 33 százalék támogatná, és 47 százalék szerint minden egyes ügyben külön mérlegelni kell, hogy szükséges-e együttműködni az AfD-vel.

Az esetleges Jamaica-koalíció tagjai soha nem kormányoztak még együtt szövetségi szinten, de a CDU/CSU és az FDP évtizedeket töltött együtt kormányon, és tartományi szinten is dolgoztak már együtt különböző összetételben. Így például a bajor CSU az FDP-vel vezette Bajorországot 2008-tól 2013-ig, Baden-Württembergben pedig a CDU a Zöldek kisebbik koalíciós partnere tavaly óta. Schleswig-Holsteinben idén nyáron CDU-Zöldek-FDP kormány alakult.

Fontosabb cikkeink a témában:

Durva európai reakciók a német választási eredményekre

Merkel nem zárja ki az újabb nagykoalíciót sem

Prőhle: az új választás kiírása is elképzelhető

"Az egész német politika meg fog változni"

Bizottsággal vizsgáltatná Merkel meneültpolitikáját az AfD

Szanyi Tibor: senki nem gondolhatta, hogy ingyen el lehet vinni a balhét

Schöpflin György: a középpártok egyre kevésbé tudják kielégíteni az emberek igényeit

Orbán Viktor megszólalt: gratulációk a német választások után

Címlapról ajánljuk
Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×