eur:
393.11
usd:
367.19
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György
Megvan a Brexit menetrendje

Megvan a Brexit menetrendje

Sikerült megállapodásra jutni az Egyesült Királyság európai uniós kiválásáról szóló tárgyalások legfőbb prioritásairól és menetrendjéről a Lisszaboni Szerződés 50. cikke szerinti egyeztetések első napján - közölte hétfő este Michel Barnier, az Európai Bizottság főtárgyalója.

"Megegyeztünk a tárgyalások dátumairól, lebonyolításának részleteiről és prioritásairól" - mondta Barnier az általa termékenynek nevezett ülést követő brüsszeli sajtóértekezleten.

A volt francia miniszter ismét leszögezte, hogy a jövőbeli kapcsolatokról kizárólag akkor kezdődhetnek meg a tárgyalások, ha a megfelelő ütemben haladnak az egyeztetések a kilépéssel kapcsolatos legfőbb kérdésekről.

Hozzátette, a közösen megszabott határidők (lásd alább) kemények, de tarthatók. "Az Egyesült Királysággal fogunk dolgozni, nem pedig ellene" - fogalmazott.

David Davis brit Brexit-ügyi miniszter kijelentette: szilárd alapokat tudtak lefektetni a további egyeztetésekhez, mindkét oldal elkötelezett, hogy mihamarabb felszámolják a bizonytalanságot, törekszenek a lehető legjobb eredményre. Hosszú még az út, de a kezdet ígéretes - vélekedett.

Theresa May brit miniszterelnök az EU közelgő csúcstalálkozóján ismertetni fogja kormánya álláspontját, és részletes ajánlatot tesz kollégáinak a szigetországban élő uniós állampolgárok jogairól, jövő hétfőn pedig nyilvánosságra hozzák majd az erről szóló dokumentumot.

Davis hangsúlyozta,

országa nem marad tagja az uniós belső piacnak, távozni fognak a vámunióból is,

és szabadkereskedelmi megállapodást szeretnének majd kötni az Európai Unióval. Kiemelte: a kiválási folyamat nem zárulhat le anélkül, hogy egyezményre jutnának a jövőbeli kapcsolatokról.

A tájékoztatás szerint a felek egyebek mellett abban állapodtak meg, hogy

négyhetes tárgyalási fordulókat tartanak július 17-i, augusztus 28-i, szeptember 18-i és október 9-i kezdettel, angol és francia nyelven.

Az első négy fordulónak az állampolgári jogok, az Egyesült Királyság fennmaradó pénzügyi kötelezettségei, illetve az ír-északír határellenőrzés kérdései lesznek a középpontjában - írták a találkozót követően közzétett dokumentumban, amelyben kitértek emellett az átláthatóság biztosításának szükségére is.

Az Egyesült Királyságban tavaly júniusban tartottak népszavazást arról, hogy az ország továbbra is az Európai Unió tagja maradjon-e. A referendumon a választók 52 százaléka a kilépésre szavazott.

Theresa May március 29-én jelentette be hivatalosan országa kilépési szándékát. Az 50. cikkely kétévi időtávlatot irányoz elő a kilépés feltételeiről szóló tárgyalásokra, ennek alapján a britek tagsága 2019 márciusában szűnhet meg, hacsak a felek nem állapodnak meg a folyamat meghosszabbításáról.

Címlapról ajánljuk

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×