eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
FAS: sajátos mintázatba illenek a magyarországi történések

FAS: sajátos mintázatba illenek a magyarországi történések

Németországban a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című konzervatív lap foglalkozott Magyarországgal.

A vasárnapi lap A hatalom monopolistái címmel közölte Thomas König, a mannheimi egyetem politológus professzorának elemzését, amelyben a szerző kiemelte, hogy "Erdogan, Orbán és társai protekcionista autokráciává változtatnak nyitott demokráciákat", és "korlátozzák a szabadságokat és megakadályozzák a versenyt".

A többi között kifejtette, hogy Magyarországon, Törökországban és Lengyelországban megfigyelhető egy "alapmintázat", amely a sajtó szabadságának és a bíróságok jogkörének korlátozásából, az oktatási intézmények homogenitásának megteremtéséből és az ellenzék "kikapcsolását" célzó különleges törvénykezésből, valamint alkotmánymódosítás révén "a demokratikus hatalommegosztás felszámolásából" áll.

A felsőoktatási törvény módosításával kapcsolatban kiemelte, hogy a Central European University (CEU) "régóta szálka volt Orbán Viktor magyar kormányfő szemében". Hozzátette: a törvénymódosítás után néhány nappal az Európai Bizottság tájékoztatást adott a magyar kormánynak arról, hogy miként tudja az Európai Unió által javítani a tudományos kutatások támogatását. Mint írta, a magyar kormány nyilvánvalóan nem kívánja megszüntetni a tudományos kutatást, célja "a változatosság korlátozása" és a tudományos kutatás "összpontosítása olyan területekre, mint a mezőgazdaság, a mérnöki tudományok és az orvostudomány".

König szerint ahelyett, hogy az Európai Bizottság tájékoztatást ad arról, hogy miként lehet jobban megvalósítani ezt a szándékot, "ígéretesebb lenne Magyarország kizárása az Európai Unió kutatási támogatásából". Ez a lépés nem általában a magyar lakosságot érintené, hanem a magyar kormány kutatáspolitikáját, amely "korlátozza a tudásért folytatott plurális versenyt, és ezzel megsérti a jogállamiság elvét, amelyre az EU és belső piaca felépül".

Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×