eur:
389
usd:
360.74
bux:
68399.14
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Növekszik a muszlimokkal szemben gyanakvó amerikaiak száma

Az Egyesült Államokban gyarapodik azoknak a tábora - elsősorban a republikánus meggyőződésűek között -, akik az iszlám vallást és a muszlim embereket gyanakvással szemlélik. A Pew közvélemény-kutató intézet felmérést a The Washington Post című napilap közölte csütörtökön, egy nappal azt követően, hogy Barack Obama elnök látogatást tett és beszédet mondott a Baltimore elővárosában lévő mecsetben.

A Pew közvélemény-kutató szerint sok amerikai valószínűleg rosszallással figyelte az elnök vizitjét. Ezt a rosszallást fejezte ki - a The Washington Post szerint - Marco Rubio, a republikánusok elnökjelölt-aspiránsa, aki Obamának azt a megjegyzését, miszerint az Egyesült Államokban hátrányosan megkülönböztetik a muszlimokat, úgy minősítette, hogy az elnök egymás ellen akarja kijátszani az amerikaiakat.

Szerda este, rögtön a vizit után, mások is bírálták Obama lépését, így például Donald Trump, a republikánusok elnökjelöltségére pályázó üzletember, aki a Fox televízió egyik esti műsorában azt fejtegette, hogy Amerikának megannyi problémája van, az elnök igazán mehetett volna más helyekre is. Trump hozzátette: Barack Obama valószínűleg "jól érezte magát ott". Ezzel az elnök születési helye és vallása körüli összeesküvési teóriákra célzott. Jeb Bush volt floridai kormányzó, aki ugyancsak pályázik a republikánusok elnökjelöltségére, pozitívan értékelte az elnök látogatását a mecsetben. Azt mondta: bátyja, George W. Bush valószínűleg szintén egyetértene e döntéssel. A 2001. szeptember 11-i terrormerényletek utáni napokban George W. Bush, az Egyesült Államok akkori elnöke látogatást tett a washingtoni iszlám központban, és a többi között azt mondta: a terrorizmusnak semmi köze az iszlámhoz, nem a terrorizmus a muszlim hit igazi arca. Vajon mi az oka, hogy George W. Busht nem illették bírálattal, Barack Obamát viszont most kritizálják? Mi változott az elmúlt 15 évben? - tette fel a kérdést a The Washington Post. Válaszként a Pew intézet felmérését idézte, amely szerint az iszlám ma már egyre több - elsősorban republikánus - amerikainak okoz fejtörést.

Míg 2002-ben a republikánusok és függetlenek 47 százaléka állította azt, hogy a muszlimok "nagy része, vagy fele" Amerika-ellenes, ma 63 százalékuk vélekedik így. A The Washington Post szerint ennek ismeretében nem is lehet csodálkozni azon, hogy olyan sokan támogatták Donald Trump javaslatát, miszerint ne engedjenek be az Egyesült Államokba, még látogatóként sem, muszlim vallású embereket.

A Pew-felmérés arra is utal, hogy a Republikánus Párt szavazótáborának jelentős része kifejezetten gyanakvó, és azt gondolja, hogy az iszlám vallás erőszakos, ezért szerintük a politikusoknak ki kellene mondaniuk olyan dolgokat is, amelyek az iszlám bírálatának tűnhetnek.

A The Washington Post értékelése szerint az amerikaiak nagyon megosztottak e kérdésben. Ennek egyaránt oka lehet a Trump-jelenség, az amerikai sajtó és médiafogyasztási szokások, valamint az Iszlám Állam nevű terrorszervezet megjelenése.

Címlapról ajánljuk
Az új programjáról dönt a CDU – Angela Merkelnek csak a szelleme kísért a kongresszuson

Az új programjáról dönt a CDU – Angela Merkelnek csak a szelleme kísért a kongresszuson

A korábban kiszivárgott tervezet szerint több területen is szembe megy a korábbi merkeli politikával a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) új programja, amelyet a küldöttek fogadnak el a párt hétfőn kezdődött háromnapos kongresszusán. A tanácskozáson nincs is jelen a korábbi pártelnök- kancellár, de a kongresszusra korábbi politikája közvetve mégis rányomta bélyegét.

Bartók András: nagy húzásra készül a kínai elnök, az egész európai gazdasági közösséggel együttműködne

A kínai–európai kapcsolatok megerősítése lehet Hszi Csin-ping európai körútjának legfőbb célja – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszékének oktatója. Bartók András arról is beszélt, hogy milyen témák kerülhetnek a középpontba a kínai államfő magyarországi látogatásán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Ugrik az OTP!

Ugrik az OTP!

Ázsiában felemás hangulatban telt a kereskedés hétfő reggel, ezt követően Európában délutánra már határozott pluszban vannak a tőzsdék és Amerikában is folytatódik az emelkedés. A hét első napján idehaza a külkereskedelmi adatokra volt érdemes figyelni, külföldön pedig nem várható nagyobb piacmozgató esemény. A magyar tőzsdén is kedvező hangulatban telik a kereskedés, elsősorban az OTP-nek köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×