eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

A nyugat-balkáni államfők szerint erősíteni kell az EU és az Egyesült Államok kapcsolatait

A nyugat-balkáni országok államfői szerdai zágrábi rendkívüli csúcstalálkozójukon egyetértettek abban, hogy erősíteni kell az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokat, hogy Európa "egységes, szabad és békés" maradhasson - olvasható a találkozóról kiadott zárónyilatkozatban.

"A délkelet-európai stabilitás és biztonság érdekében szükség van a transzatlanti partnerség megerősítésére az Egyesült Államok és az EU között, új lendületet kell adni az Európai Unió bővítésének, és segíteni kell azokat az országokat, amelyek csatlakozni szeretnének a NATO-hoz" - áll a nyilatkozatban, amelyet Horvátország, Szlovénia, Bosznia és Hercegovina, Montenegró, Macedónia, Szerbia és Albánia államfője írt alá. A fórumon részt vett Joe Biden amerikai alelnök és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke is.

Az EU és az Egyesült Államok elkötelezett az európai és euroatlanti integrációs folyamat előrehaladása iránt, amelyben a Brdo-Brioni folyamat országai részt vesznek. "Ez elősegíti az egységes, szabad és békés Európa iránti közös stratégiai víziónk megvalósítását" - olvasható a közleményben.

A régió államfői az Európában és a világban tapasztalt terrorista támadások és fenyegetések tükrében fontosnak tartják, hogy az Egyesült Államok, az EU és a délkelet-európai országok közötti párbeszéd rendszeressé váljon.

A jelenlegi drámai mértékű migrációs válság soha nem látott humanitárius és biztonsági kihívások elé állítja az országokat, ez pedig párbeszédet és tárgyalást követel, hogy védhetőbbek lehessenek az EU külső határai és csökkenjen a migrációs nyomás - folytatódik a szöveg.

A résztvevők elítélték a brutális párizsi, ankarai, sínai-félszigeti, bejrúti és bamakói terrortámadásokat, és hatékony globális intézkedések bevezetésére hívtak fel, amelyek kezelik a radikalizmus, az erőszakos szélsőségesség és a terrorizmus okait.

Ennek érdekében a folyamatban részt vevő országok szélesebb nemzetközi együttműködést és hatékonyabb rendőrségi információcserét szorgalmaztak.

Az amerikai alelnök újságíróknak nyilatkozva kijelentette: az Egyesült Államok soha nem hagyta el a világnak ezt a részét, és kifejezte országa erős elkötelezettségét a daytoni egyezmény előírásai iránt.

Azt mondta, hogy "a NATO ajtaja tárva-nyitva áll", és Washington erőteljesen támogatja Montenegró csatlakozását is. "Számomra nem kérdéses, hogy a Nyugat-Balkán jövője szilárdan az Európai Unión belül van" - tette hozzá.

Biden kitért a migrációs válságra is, amely szavai szerint óriási terheket ró a régióra. "Ez a migrációs áradat újra ráirányította a figyelmet arra, hogy mennyire fontos Délkelet-Európa biztonsága és stabilitása egész Európa számára" - mondta. Az amerikai alelnök szerint Washingtonnak segítenie kell a migrációs válság megoldásában. Kiemelte, hogy országa 4,5 milliárd dollárt különített el a szíriai menekültek számára.

Címlapról ajánljuk
Bizonytalan jövő: veszélybe kerülhetnek a tokaji és a villányi szőlőültetvények is

Bizonytalan jövő: veszélybe kerülhetnek a tokaji és a villányi szőlőültetvények is

Sokkal több a megműveletlen hazai szőlőterület, mint a korábbi években. A probléma mára a nagy hagyományokkal és presztízzsel rendelkező borvidékeket is elérte. Az Agrárszektor főszerkesztője azt mondta az InfoRádióban, hogy folyamatosan romlik a munkaerő minősége is, miközben egyre több gazdaság veszteséges, így valószínűleg nehéz évek várnak a magyar borágazatra.

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Évtizedes trendet fordított meg a koronavírus-válság

Évtizedes trendet fordított meg a koronavírus-válság

A Covid okozta demográfiai hatások világszerte a felnőttkori halálozás növekedését és a várható élettartam csökkenését váltották ki – állapította meg a neves brit orvosi folyóiratban, a Lancetben pár hete megjelent globális betegségteher-tanulmány (Global Burden of Diseases Study 2021), amely az 1950 és 2021 közötti időszak globális demográfiai változásait, beleértve a Covid-járvány 2020–2021-es időszakának hatásait elemezte.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 28. 17:33
×
×
×
×