eur:
389.61
usd:
361.99
bux:
68002.24
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

A vegyifegyver-szakértők kapták a Nobel-békedíjat

A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (Organisation for the Prohibition of Chamical Weapons, OPCW) kapja az idei Nobel-békedíjat - jelentették be Oslóban.

Az OPCW független nemzetközi szervezet, feladata a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény (CWC) végrehajtásának és betartásának felügyelete. Az OPCW tevékenységét összehangolja az ENSZ-el, és ilyen minőségében tevékeny szerepet vállal a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésében.

A díj odaítélésével a bizottság az indoklás szerint maga is hozzá akar járulni a vegyi fegyverek megsemmisítéséhez. A testület rövid áttekintést adott a vegyi fegyverek betiltásának folyamatáról és felhívta a figyelmet, hogy a szíriai fegyveres konfliktus idején ismét bevetettek ilyen tömegpusztító fegyvereket, ami hangsúlyozza annak a szükségét, hogy fokozni kell a vegyi fegyverek felszámolására tett erőfeszítéseket.

A norvég Nobel-bizottság arra is felhívta a figyelmet, hogy egyes országok még mindig nem csatlakoztak a Vegyifegyver-tilalmi Egyezményhez (CWC), illetve a vállalt határideig, 2012 áprilisáig nem semmisítették meg vegyifegyver-készleteiket. A testület ez utóbbival kapcsolatosan külön kiemelte Egyesült Államokat és Oroszországot.

Szíriában dolgoznak

A hágai székhelyű OPCW-t 1997-ben alapították, feladata az ugyanebben az évben létrejött Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény (CWC) végrehajtásának ellenőrzése. Az OPCW-nek jelenleg 189 ország a tagja, a jövő hétfőn fog csatlakozni hozzá Szíria a 190.-ként. Főtitkára a török Ahmet Üzümcü.

A független, önálló szervezet munkakapcsolatban áll az ENSZ-szel, tevékenysége különösen idén, a szíriai konfliktus kapcsán vált fontossá és kapott nagy figyelmet. Jelenleg ugyanis a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésén munkálkodik.

Idén augusztusban több mint ezernégyszázan haltak meg egy Damaszkusz külvárosában elkövetett vegyifegyver-támadásban. Az Egyesült Államok szerint a támadást a Bassár el-Aszad elnökhöz hű kormányerők követték el, Aszad ellenben a szíriai felkelőket vádolja a támadással. Aszad egy amerikai katonai csapás elkerülése érdekében végül mégis beleegyezett az ország vegyi fegyvereinek megsemmisítésébe és beengedte az OPCW munkatársait az országba, akik a múlt hét végén meg is kezdték ott feladatuk teljesítését.

A szervezet munkatársai szerint 2014 közepére fejeződhet be a teljes szíriai arzenál felszámolása, feltéve, hogy a polgárháborúban szemben álló felek mindegyike támogatja munkájukat. Szakértők szerint mintegy ezer tonnányi fegyverről van szó, szarin-, mustárgáz- és VX ideggáz-hatóanyagú fegyverekről. A vegyi anyagok egy részét rakéta-robbanófejekbe töltve tárolják, más részüket nem bevethető állapotban, cseppfolyós elővegyületek formájában. Az OPCW feladata kiterjed a töltetek és a robbanófejek, hordozórakéták megsemmisítésére egyaránt.

Az OPCW-nek mintegy ötszáz munkatársa van, és mintegy százmillió dollár éves költségvetésből működik.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×