A lap úgy tudja, hogy több ezer, a kormány szolgálatában álló szunnita fegyveres kettős ügynökké vált. Az amerikaiak szempontjából az iraki megszállás egyik legnagyobb sikertörténete volt, hogy 2006-ban a Szahva nevű szunnita milícia több tízezer fegyverese állt át az oldalukra az al-Kaida ellen folytatott háborúban.
Az átállásával az iraki háború menetét megfordító milícia létszáma 100 ezer fővel 2008-ban érte el a csúcspontját. Az iraki kormány tavaly vette át a Szahva felügyeletét az amerikai erőktől, azzal a feltétellel, hogy a milícia tagjainak legalább 20 százaléka számára biztosít majd állást kormányzati és rendőrségi funkciókban, és a többieket is javadalmazza azért, hogy fenntartsák a rendet a szunnita többségű tartományokban.
A Szahva tagjai az amerikaiakhoz történt átpártolásuk után az al-Kaida terroristáinak célpontjává váltak. Helyzetük most, amikor a jelek szerint a siíta radikálisok támogatásával jöhet létre kormány Irakban, egyre bizonytalanabbá válik. A kiábrándult milicisták így elfogadják a szélsőségesek által felajánlott pénzt és az ő oldalukra állnak.
A The New York Times rámutatott: augusztus óta jelek sora utalt arra, hogy a terrorhálózat megpróbálja ismét kiterjeszteni a befolyását Irakra. A lap szerint különösen aggasztó, hogy az al-Kaidához visszatérő milicisták az elmúlt évek során beható ismereteket szereztek az amerikai hadseregről. Az átállt fegyveresek pontos számával kapcsolatban egyelőre nincsenek hivatalos adatok.
Szaddám Huszein rendszerének megdöntése után az al-Kaida pragmatikusan kihasználta, hogy a többségi síiták másodosztályú állampolgárként kezelik a szunnitákat. A hatalomból való kiszorulásukat a szunniták különösen Bagdadban, az általuk ezer éven át uralt fővárosban tartják sérelmesnek.