A válság elhúzódását a müncheni IFO intézet tartja a leginkább valószínűnek, mert - mint igazgatója, Hans Werner Sinn újévi nyilatkozatában hangsúlyozta - Németország a világháború óta a legsúlyosabb gazdasági tehertétel előtt áll.
Megítélése szerin idén fokozatosan elhatalmasodik a válság, a nemzeti össztermelés több mint két százalékkal esik vissza, és jövőre feltehetően már négymillió fölé emelkedik a munkanélküliek száma, tehát még évekbe telik, amíg a német gazdaság ismét talpra áll.
A főleg tőzsdeszakértők véleményét összegző Európai Gazdaságkutató Központ viszont már az elmúlt hónapban is a lassú javulás jeleit vélte felfedezni. Állítását arra a megfigyelésre alapította, hogy a fellendülés küszöbön áll, ha a tőzsdei mutatók háromszor egymás után emelkedő tendenciáról tanúskodnak.
A szövetségi statisztikai hivatal negyedéves adataiból kiinduló Német Gazdaságkutató Intézet sötéten ítéli meg az idei év első felének kilátásait. Előrejelzése szerint a gazdasági életre legalább az elkövetkező nyárig az erősödő válság nyomja rá bélyegét, következésképpen a teljes kilábalásra ez év végéig aligha van remény.
A fogyasztók szokásait elemző nürnbergi tudományos központ viszont a karácsonyi vásárlási lázzal érvelve azt hangsúlyozta, hogy a lakosságot egyelőre nem félemlítette meg a válsággal kapcsolatos egyre riasztóbb hírözön, ezért a kereskedelemnek sincs oka a túlzott aggodalomra a krízis elhúzódását illetően.
A német ipar alappillérének számító kivitel ugyan ősz óta megérzi a válságot, a megrendelések csökkenőben vannak, Michael Glos gazdasági miniszter legújabb nyilatkozatában derűlátóan vélekedett a nehézségek lecsengéséről, és hangoztatta, hogy Németország a jövőben megőrzi vezető helyét az export terén, ami közvetve hozzájárul a munkahelyek megőrzéséhez, más szóval idén sem kell tartani az állásnélküliek számának felszökésétől.