Mihail Scsepinov a moszkvai Bio-Organikus Vegyészeti Kutató Intézet munkatársa volt, majd az Oxfordi Egyetemen folytatta kutatásait. Idővel saját vállalkozásaként hozta létre azt a laboratóriumot, ahol a hosszú élet titkát keresi, és úgy érzi, most talált egy megoldást.
Az öregedésnek oxidációs okai vannak: a szervezetben úgynevezett szabadgyökök keletkeznek, nem csak a dohányzás, a túlzott mértékű alkoholfogyasztás, valamint a szervezetet érő toxikus hatások következtében, de akkor is, amikor a táplálékot energiává alakítjuk át. Itt avatkozhatnánk közbe a Scsepinov-módszer segítségével, ami meglehetősen egyszerű.
Az ivóvizet a természetben is előforduló nehézhidrogén izotópokkal kell dúsítani, így édeskés ízű nehézvíz keletkezik, és ha ezt rendszeresen isszuk, megerősödnek és összezárnak a sejtjeink, fokozottabban állnak ellen az oxidációnak, azaz az öregedésnek.
Scsepinov a kísérletei során azt tapasztalta, hogy a nehézvízzel táplált férgek tíz százalékkal élnek tovább, ami emberre átszámítva mintegy tíz év. Elgondolása szerint nem kell poralakban izotópokat bevennünk, elég, ha nehézhidrogénnel táplálunk sertéseket vagy tyúkokat, és disznósült vagy tojás formájában jut a szervezetünk az úgynevezett deutériumokhoz, melyekben a hidrogén kétszer olyan nehéz, mint közönséges formájában.
A kaliforniai Buck Gerontológia Intézet szakértője azzal kommentálta Scsepinov szakcikkét, hogy sok excentrikus ötletet hallott már a hosszú élet titkának megfejtéséről, de ez, bármennyire különösnek tűnik, szöget ütött a fejébe, továbbgondolásra alkalmas. A kísérletek következő lépéseként a Scsepinov nehézhidrogénnel dúsított kutya- és macskaeledelt állít elő, és megfigyeli, jelentősen hosszabbodik-e az így táplált állatok élettartama.
Grúziai választás - megtörtént a szavazatok újraszámlálása