Az InfoRádiónak nyilatkozó Közel-Kelet-szakértő szerint sem Indiában, sem pedig az ország pénzügyi fővárosának számító Mumbaiban (Bombayben) nem számítanak újdonságnak a szerdán elkövetett merényletek. Ez volt azonban az első olyan terrorakció, amelynek kifejezetten külföldi turisták, üzletemberek és politikusok voltak a célpontjai.
Csicsmann László valószínűsíti, hogy nem egy külső támogatottságú szervezet, hanem egy belső, Indiában alakult mozgalom tagjai követték el a merényleteket. Ez is újdonságnak számít, hiszen az iszlám radikalizmus nem az 1947-ben függetlenné vált Indiára, hanem a szomszédos Pakisztánra jellemző.
A Laskar-e-Taiba nevű szervezet azonban, amely magára vállalta a terrortámadást, pakisztáni. Ezt a csoportot 2002-ben az akkori pakisztáni elnök, Pervez Musaraf már betiltotta és terrorszervezetnek nevezte, de a mozgalom újraéledt és az indiai kormány vádjai szerint több merényletet is elkövetett már - mondta az egyetemi tanár.
Csicsmann László szerint a mumbai terrorsorozat nem Pakisztánhoz, hanem inkább az indiai belső problémákhoz, például a hindu-muszlim ellentéthez köthető, de indok lehet az India és az Egyesült Államok közötti szorossá váló viszony is. Azt sem szabad elfelejteni, hogy jövőre választások lesznek Indiában - tette hozzá a szakértő.
A külügyminisztérium szóvivője szerint az 1 milliárd 150 millió lakosú Indiában ezernyi oka lehet a terrorizmusnak. Szelestey Lajos hozzátette: az utóbbi 15 évben harminc merénylet történt az országban, de a támadások hevessége csak az utóbbi öt évben erősödött fel. Az erőszak oka lehet a kasmíri válság vagy a hindu-muzulmán ellentét - mondta a szóvivő.
Hanganyag: Sigmond Árpád