eur:
406.45
usd:
377.04
bux:
76605.04
2024. november 8. péntek Zsombor

Mindenki el akarja kerülni az olimpia bojkottját

Az elmúlt hetekben sem enyhült a viszony Tibet és Kína között. A buddhista szerzetesek és szimpatizánsaik három hete tüntetnek Kínában és Nepálban, a demonstrációknak pedig egyes források szerint 22, mások szerint 140 halálos áldozata van. A kínai kormány szerint a dalai láma visszaél a vallással, és lázadásra buzdít.

Már csak 18 hét van hátra az olimpiai játékokig, a Görögországban meggyújtott olimpiai láng már Kínában van, tovább éleződött azonban a feszültség Kína és Tibet között.

Március 11-én a pekingi hatóságok - egyesek szerint a nemzetközi jogokat sértve -, brutálisan verték vissza a tibeti buddhista szerzetesek tüntetéseit, amellyel az 1959-es kínai megszállás évfordulójára emlékeztek, és amellyel az állítólagos kínai emberi jogi visszaélésekre akarták felhívni a figyelmet.

A tüntetéssorozat lényegében azóta is tart, de szinte mindennaposak a letartóztatásokról szóló hírek. Legutóbb például vasárnap 130 Tibet-szimpatizánst vettek őrizetbe a kínai hatóságok Nepálban. Ez a demonstrációk leggyakoribb színhelye, az ázsiai országban ugyanis húszezer tibeti él.

Az ügy elsősorban azért kapott nagy nemzetközi visszhangot, mert az augusztusi pekingi olimpia is veszélybe kerülhet a tiltakozó országok miatt. Több állam ugyanis kilátásba helyezte, hogy ha Kína nem hagy fel a törvénysértésekkel, sportolói nem vesznek részt az olimpián.

Felvetődik a kérdés, mennyiben hasonlítható egymáshoz az 1980-as moszkvai és az 1984-es Los Angeles-i olimpia bojkottja, valamint a tibeti helyzet. Gyévai Zoltán, a BruxInfo elemzője szerint az országok is ebből a két esetből indulnak ki a bojkott megítélésekor.

"Éppen azért fogalmazódnak meg most olyan vélemények zömében, hogy ne bojkottáljuk az olimpiát, mert mindenki el akarja kerülni ennek a hidegháborús precedensnek a megismétlődését" - hangsúlyozta az elemző.

Az Európai Unió, mint a legtöbb kérdésben, ebben is megosztott. Az Európai Parlament elnöke mellett Franciaország, Belgium és Nagy-Britannia is úgy nyilatkozott, hogy végső lehetőségként nem szabad kizárni a bojkottot, az Európai Bizottság valamint ez ellen foglalt állást.

 Az uniós külügyminiszterek hétvégi ülésükön kemény hangnemben bírálták a kínai intézkedéseket, mire Kína közölte, egy nemzetközi szervezet, így az Európai Unió se üsse az orrát egy ország belügyébe. Márpedig Peking szerint Tibet Kína része, így a Tibettel kapcsolatos események kínai belügynek minősülnek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Megjelent a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) az Ernst & Younggal közösen készített, 2024.  első félévi statisztikai jelentése, amely szerint az egyesület befektető tagjai 2024 első félévében 40 tranzakció keretében összesen 32 271 millió forintot fektettek be 40 vállalkozásba, míg tavaly ugyanebben az időszakban 56 vállalkozásba fektettek be 11 375 milliót. Kiderül az is, hogy 2024 első félévben 81 683 millió forint értékben került sor magyarországi alapokba történő forrásbevonásra - közölte a HVCA.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×