eur:
406.61
usd:
378.12
bux:
76576.72
2024. november 7. csütörtök Rezső

Rekord, amelynek senki sem örül

A gleccserek rekordméretű olvadását figyelték meg az utóbbi néhány évben a Zürichi Egyetem tudósai, akik az ENSZ Környezetvédelmi Programjának felkérésére előbb 30, összességében pedig 100 gleccser jellemzőit gyűjtötték össze. A szakemberek szerint azonban még most sem késő a folyamatot megállítani.

Ausztria, Norvégia, Svédország, Olaszország, Spanyolország és Svájc - ezek azok az országok, ahol a legnagyobb mértékben tűnnek el a gleccserek a hegyekből.

Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának felkérésére a Zürichi Egyetem tudósai több mint 100 gleccser jellemzőit gyűjtötték össze, és a következtetések elborzasztották a szakembereket: a gleccserek olvadási sebessége az elmúlt években megduplázódott, és a legnagyobb veszteségeket az Alpok és a Pireneusok hegyláncai szenvedték el.

Még mindig nem késő tenni valamit

A folyamat ráadásul gyorsul - mutat rá többek között a Gleccserfigyelő Világszolgálat, amelynek adatai alapján 1980 óta 11 és fél méterrel csökkent a gleccserek átlagos jégvastagsága.

Rekordolvadást figyeltek meg 2003-ban, 2004-ben és 2006-ban. Klímakutatók azt is hozzáteszik, hogy még mindig nem késő a gleccserek megmentése, amihez viszont azonnali cselekvésre van szükség.

Ha nem változtatunk a széndioxid kibocsátás mértékén, akkor a gleccserekkel együtt a lehetőségeink is megszűnnek - fogalmazott az ENSZ főtitkárhelyettese. Achim Steiner figyelmeztetett: a gleccserek a természet saját víztározói. Emberek milliói, ha nem milliárdjai támaszkodnak a gleccserek nyújtotta víztartalékokra, akár ivóvízről, akár mezőgazdasági célú öntözésről, ipari felhasználásról vagy energiatermelésről van szó.

A mérések szerint Norvégiában található az a gleccser, ami a legtöbb jeget veszítette el: a Breidalblikkbrea gleccser egymaga több, mint 3 métert vékonyodott az elmúlt néhány évben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Könyörtelen valóság: így néz ki a szlovák nyelvtörvény-módosítás

Könyörtelen valóság: így néz ki a szlovák nyelvtörvény-módosítás

Kiszivárgott a szlovák kulturális tárca által tervezett nyelvtörvény-módosítás normaszövege. A tervezet egyelőre nem végleges, de a Napunk hírportál által közölt részletek alapján a módosítás a Szlovákiában élő nemzetiségek, így a felvidéki magyarok számára is jelentős hátrányokkal járna. A Magyar Szövetség szerint „elvadult ötlethalmazról” van szó.

Szakértő Trump gazdaságpolitikájáról: az amerikai-kínai kereskedelmi háború globális eszkalációjára lehet számítani

Az elnökség első száz napjában az elsődleges feladat az árszínvonal csökkentése lehet - vélekedett az InfoRádióban Horváth Sebestyén az Oeconomus Gadzaságkutató Alapítvány kutatója. Szerinte nincs miért félni Európában a második Trump-regnálástól, azonban az amerikai-kínai kereskedelmi viszony okozhat még gondokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.07. csütörtök, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

A mai nappal pont került a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldőlt, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak fogják hívni. Trump hatalmas lendülettel indult: behúzta Észak-Karolinát és Georgiát is, magyar idő szerint szerda reggel 7:20 körül Pennsylvaniát is megnyerte, ezzel győzött a választáson. Később az összesítés alapján világossá vált: Trump minden billegő államot megnyert. Úgy néz ki, a törvényhozásban is többsége lehet a Republikánus Pártnak, de még tart a számlálás. A szenátust már behúzták a republikánusok. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×