eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

A terrorizmusellenes jogszabályok szigorítását javasolja Gordon Brown

A határellenőrzés hatékonyabbá tételét ígérte, és a terrorizmusellenes jogszabályok szigorítását javasolta szerdán Gordon Brown brit miniszterelnök. A terrorellenes kormányjavaslatok korábban felbőszítették az ország muzulmán lakosságát, és megosztották a parlamenti képviselőket.

Brown most először beszélt nyilvánosan biztonsági kérdésekről azóta, hogy júniusban átvette a kormányfői hivatalt Tony Blairtől. A közelmúltbeli, meghiúsult londoni és skóciai pokolgépes merényletkísérletek már a 15. hasonló terrortámadás-kezdeménynek számíthatók 2001 óta - jelentette ki a parlamentben.

Nagy-Britanniát jelenleg mintegy 30 ismert terrorista összeesküvés és mintegy 200, többségükben az al-Kaidához kötődő, megfigyelés alatt tartott terroristasejt fenyegeti - tette hozzá.

Brown új javaslatainak középpontjában a kikötők és a repülőterek biztonságának megerősítése áll, mert vannak olyan vélemények, amelyek szerint ez a terrorizmus elleni küzdelem gyenge pontja. Létrehoznak egy egyesített határbiztonsági erőt, a határátkelő pontokon minden utast elektronikus ellenőrzésnek vetnek alá, és jövő márciustól már csak biometrikus vízumot bocsátanak ki minden kérelmezőnek - közölte Brown.

A kormány kezdeményezéseinek legkritikusabb része az, amely szerint a jelenleg engedélyezett 28-ról 56 napra növelnék a terrortevékenységgel gyanúsított személyek eljárás megindítása nélküli előzetes őrizetben tartásának maximális időtartamát, ami nagyon kényes kérdés azóta, hogy négy brit iszlamista 2005. július 7-én öngyilkos pokolgépes merényletekkel 52 ember halálát okozta Londonban.

Tony Blair éppen azzal a javaslatával szenvedte el két évvel ezelőtt első vereségét a brit alsóházban pártjának lázadó képviselői révén, hogy a rendőrség akár 90 napig is őrizetben tarthasson gyanúsítottakat eljárás megindítása nélkül. A parlament ehelyett fogadta el kompromisszumként a 28 napos maximális időtartamot.

Az ellenzéki Konzervatív Párt egyelőre nem látja indokoltnak a változtatást.

Az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet szerdai sajtóközleménye szerint az 56 napos fogva tartás felér egy internálással és támadás az emberi jogok ellen.

Címlapról ajánljuk
Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

A nagy nemzetközi sportesemények kapcsán általában a közvetlenül látható eredményeket értékeljük, vagyis a kimagasló sportteljesítményt, ugyanakkor sokan felhívják a figyelmet arra a hosszú évekig tartó munkára és a kitartásra is, amely egy-egy teljesítmény mögött áll – ez áll az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében, amely az olimpikonná válás árát vizsgálta.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Dani Rodrik figyelmezteti az Egyesült Államokat: nem érdemes egy távolodó célt üldözni

Dani Rodrik figyelmezteti az Egyesült Államokat: nem érdemes egy távolodó célt üldözni

Számos ország közelmúltbeli esete azt mutatja, hogy a feldolgozóipari foglalkoztatás növelése ahhoz hasonló, mint amikor egy gyorsan távolodó célpontot üldöznénk. Az automatizálás és a képzettséget igénylő technológiák jelentősen valószínűtlenné tették, hogy a feldolgozóipar olyan munkaerő-felszívó hatással bírjon, mint amilyennel egykor rendelkezett. Ez azt jelenti, hogy a jövő „jó munkahelyeit” a szolgáltatóiparban kell megteremteni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×