eur:
406.61
usd:
378.12
bux:
76576.72
2024. november 7. csütörtök Rezső

A terrorizmusellenes jogszabályok szigorítását javasolja Gordon Brown

A határellenőrzés hatékonyabbá tételét ígérte, és a terrorizmusellenes jogszabályok szigorítását javasolta szerdán Gordon Brown brit miniszterelnök. A terrorellenes kormányjavaslatok korábban felbőszítették az ország muzulmán lakosságát, és megosztották a parlamenti képviselőket.

Brown most először beszélt nyilvánosan biztonsági kérdésekről azóta, hogy júniusban átvette a kormányfői hivatalt Tony Blairtől. A közelmúltbeli, meghiúsult londoni és skóciai pokolgépes merényletkísérletek már a 15. hasonló terrortámadás-kezdeménynek számíthatók 2001 óta - jelentette ki a parlamentben.

Nagy-Britanniát jelenleg mintegy 30 ismert terrorista összeesküvés és mintegy 200, többségükben az al-Kaidához kötődő, megfigyelés alatt tartott terroristasejt fenyegeti - tette hozzá.

Brown új javaslatainak középpontjában a kikötők és a repülőterek biztonságának megerősítése áll, mert vannak olyan vélemények, amelyek szerint ez a terrorizmus elleni küzdelem gyenge pontja. Létrehoznak egy egyesített határbiztonsági erőt, a határátkelő pontokon minden utast elektronikus ellenőrzésnek vetnek alá, és jövő márciustól már csak biometrikus vízumot bocsátanak ki minden kérelmezőnek - közölte Brown.

A kormány kezdeményezéseinek legkritikusabb része az, amely szerint a jelenleg engedélyezett 28-ról 56 napra növelnék a terrortevékenységgel gyanúsított személyek eljárás megindítása nélküli előzetes őrizetben tartásának maximális időtartamát, ami nagyon kényes kérdés azóta, hogy négy brit iszlamista 2005. július 7-én öngyilkos pokolgépes merényletekkel 52 ember halálát okozta Londonban.

Tony Blair éppen azzal a javaslatával szenvedte el két évvel ezelőtt első vereségét a brit alsóházban pártjának lázadó képviselői révén, hogy a rendőrség akár 90 napig is őrizetben tarthasson gyanúsítottakat eljárás megindítása nélkül. A parlament ehelyett fogadta el kompromisszumként a 28 napos maximális időtartamot.

Az ellenzéki Konzervatív Párt egyelőre nem látja indokoltnak a változtatást.

Az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet szerdai sajtóközleménye szerint az 56 napos fogva tartás felér egy internálással és támadás az emberi jogok ellen.

Címlapról ajánljuk
Könyörtelen valóság: így néz ki a szlovák nyelvtörvény-módosítás

Könyörtelen valóság: így néz ki a szlovák nyelvtörvény-módosítás

Kiszivárgott a szlovák kulturális tárca által tervezett nyelvtörvény-módosítás normaszövege. A tervezet egyelőre nem végleges, de a Napunk hírportál által közölt részletek alapján a módosítás a Szlovákiában élő nemzetiségek, így a felvidéki magyarok számára is jelentős hátrányokkal járna. A Magyar Szövetség szerint „elvadult ötlethalmazról” van szó.

Szakértő Trump gazdaságpolitikájáról: az amerikai-kínai kereskedelmi háború globális eszkalációjára lehet számítani

Az elnökség első száz napjában az elsődleges feladat az árszínvonal csökkentése lehet - vélekedett az InfoRádióban Horváth Sebestyén az Oeconomus Gadzaságkutató Alapítvány kutatója. Szerinte nincs miért félni Európában a második Trump-regnálástól, azonban az amerikai-kínai kereskedelmi viszony okozhat még gondokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.07. csütörtök, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

A mai nappal pont került a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldőlt, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak fogják hívni. Trump hatalmas lendülettel indult: behúzta Észak-Karolinát és Georgiát is, magyar idő szerint szerda reggel 7:20 körül Pennsylvaniát is megnyerte, ezzel győzött a választáson. Később az összesítés alapján világossá vált: Trump minden billegő államot megnyert. Úgy néz ki, a törvényhozásban is többsége lehet a Republikánus Pártnak, de még tart a számlálás. A szenátust már behúzták a republikánusok. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×