A július 1-jével életbe lépő törvény alapján - Skóciához, Waleshez és Írországhoz hasonlóan - Angliában is tilos lesz rágyújtani gyakorlatilag minden zárt közösségi helyiségben. Ez mintegy 3,7 millió munkahelyet érint, köztük csaknem 200 ezer pubot, bárt és éttermet.
A tilalom ellen vétőket 50 font - 18 ezer forint - helyszíni bírság fenyegeti, azokat a munkáltatókat pedig, akik nem szereznek érvényt a törvénynek, 2500 fontig (900 ezer forintig) terjedő büntetéssel sújthatják.
"Ellenállás napja"
A The Sunday Telegraph beszámolója szerint azonban több száz pubtulajdonos meghirdette "az ellenállás napját", amelynek jegyében meg fogják engedni, hogy vendégeik július 1-jén is rágyújtsanak.
A mozgalomhoz eddig 200 pub csatlakozott, de a vasárnapi konzervatív brit lap szerint számuk várhatóan tovább nő, és több tulajdonos kilátásba helyezte, hogy a törvény életbe léptével egybeeső "ellenállás napja" után is lehetővé teszi a dohányzást, ha vendégei így kívánják.
Visszaesés a forgalomban
Az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző központ, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) előrejelzése szerint a dohányzási tilalom hatására éves összevetésben három százalékkal vissza fog esni az angol vendéglátó szektor alkohol- és cigaretta-értékesítése az idei harmadik negyedévben.
A negyedik negyedévben ennél is nagyobb, 3,5 százalékot közelítő éves forgalom-visszaeséssel számol a cég, mivel a téli időben "még kevésbé lesz vonzó megoldás" a vendéglátóhelyek előtti járdán rágyújtani.
A CEBR szerint ilyen mértékű értékesítés-csökkenés már aggodalmakat kelthet azzal kapcsolatban is, hogy a tilalomnak milyen kihatása lesz a szektorbeli foglalkoztatásra.
A brit kormány ugyanakkor azzal érvel, hogy Nagy-Britanniában naponta harmincan halnak meg a passzív dohányzás egészségügyi következményeitől.
A hivatalos előrejelzés szerint a tilalom 1,7 százalékkal fogja csökkenteni a dohányosok számát, amivel évente 100 millió font takarítható meg az állami egészségügyben.