A Göttingeni Egyetem neuropatológiai intézetének kutatói megállapították, hogy az Alzheimer- és Parkinson-kórt, valamint a Creuzfeld-Jakob-betegséget, az eddig feltételezésekkel ellentétben nem az agyi idegsejtek apránkénti elhalása okozza, hanem az idegrostok ingertovábbító csomópontjaiban fellépő zavar váltja ki.
Ezt a zavart fehérjesejtek kóros összecsomósodásából eredő lerakódás okozza, ami az ingerközlés fokozatos elakadásával jár. Ennek következtében magatartásváltozás, a gondolkodás és a kognitív funkciók beszűkülése, azaz teljes elbutulás, majd gyors biológiai leépülés lép fel.
Eddig az idegsejtek pusztulásában látták a három betegség eredetét és ezért a kórt gyógyíthatatlannak tartották. A göttingeni kutatók abból kiindulva, hogy a lerakódás még távolról sem okozza az idegsejtek pusztulását, kezelhetőnek tekintik mind az Alzheimer- és Parkinson-kórt, valamint a Creuzfeld-Jakob-betegséget.
Arra gyanakodnak, hogy a fehérjesejtek összecsomósodása anyagcserezavarokból ered, következésképpen ezen a téren keresik a megoldást, illetve próbálnak olyan hatóanyagot előállítani, amely eloszlatja az ingertovábbítást akadályozó lerakódást.
A felfedezés részleteit most az idegrendszeri kutatás terén mértékadó "Journal of Neuroscience" című folyóirat is közétette. A kutatási eredményt a Heidelbergi Egyetem orvostudományi fakultásának dékánja mérföldkőnek nevezte az elöregedő társadalmakat fenyegető egyik legsúlyosabb betegség gyógyítása felé vezető úton.