Az 1994-es "táblatörvény" szerint azoknak a településeknek a nevét lehet a kisebbségek nyelvén is használni, amelyekben a nemzeti kisebbséghez tartozó lakosok aránya eléri a 20 százalékot.
Nem tartoznak a szabályozás hatálya alá azok a helységek, amelyeket - sokszor minden történelmi összefüggés és indok nélkül - szlovák személyiségekről neveztek el.
Ilyen például Stúrovo, azaz Párkány, vagy Hurbanovo, magyarul Ógyalla. Ezeken a helyeken hiába vannak a magyarok túlnyomó többségben, a törvény csak a szlovák elnevezés használatát engedélyezi.
Csáky Pál szlovák miniszterelnök-helyettes szerint a rendelkezés diszkriminálja az érintett helységek lakóit, ráadásul ellentétes az ország alkotmányával és számos nemzetközi egyezménnyel is.
A kormány kisebbségi ügyekért is felelős alelnöke már tárcaközi egyeztetésre bocsátotta a nemzeti kisebbségek nyelvén használatos helységnevekről szóló törvény módosítására tett javaslatot, amely megengedné a régi, magyar történelmi elnevezések használatát is.
A bejelentést követően a nemzeti pártok élesen tiltakoztak. Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt magyarellenes kirohanásairól ismert elnöke szerint Csáky sértegeti a szlovákokat, arrogáns és érzéketlen a szlovák nemzettel szemben.
A tiltakozáshoz csatlakozott a Vladimir Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom, valamint az államfő, Ivan Gasparovics korábbi pártja is.
A kormánykoalició több politikusa nem tartja szerencsésnek, hogy Csáky Pál éppen az előrehozott választások előtt vetette fel ezt az érzékeny témát, mely szerintük nacionalista indulatokat válthat ki.
Nem természetes okból volt földmozgás Budapest határában - itt a magyarázat