eur:
411.21
usd:
392.84
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Elderly 95 years old woman sitting miserably at the table at home and counting remaining coins from the pension in her wallet after paying the bills.
Nyitókép: kasto80/Getty Images

Nyugdíjemelés: így változtak a juttatások

Januártól 15 százalékkal emelkednek a nyugdíjak, jóval nagyobb a növekedés, mint az előző években, de a vásárlóerőben ebből nem sokat éreznek majd az idősek.

Kedden jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök, hogy január elsejétől 15 százalékkal emelkedik a nyugdíj. A napi.hu megnézte, az elmúlt évekhez képest mit jelent a mostani emelés, és hogy fedezi-e az idősek infláció miatt megemelkedő kiadásait.

2022 elején Magyarország lakosságának negyede, közel két és fél millió ember részesült nyugdíjban vagy egyéb, nyugdíjfolyósítási körbe tartozó ellátásban. A kétmillió öregségi nyugdíjas mellett 268 ezren megváltozott munkaképességűeknek járó ellátást, 108 ezren hozzátartozói nyugellátást, 36 ezren életkoron alapuló ellátást, 56 ezren egyéb járadékot, járandóságot kaptak fő ellátásként.

Az idén eddig 14 százalékkal emelték a nyugdíjakat, de várhatóan újabb korrekcióra is szükség lesz, mert január–novemberben a KSH által számolt nyugdíjasinfláció már 14,1 százaléknál járt, a várhatóan magas decemberi értékkel együtt pedig az éves átlag szinte biztosan meghaladja a 15 százalékot.

A 2012-ben bevezetett inflációkövető nyugdíjemelés jobbára biztosította az ellátások vásárlóerejének megőrzését. 2013-ban és 2014-ben 3 százalék felett alakult a nyugdíjak értéknövekedése, a tervezettnél kisebb tényleges infláció miatt. Ugyanakkor a reálnyugdíjak reálkeresetekhez viszonyított értéke 2014 óta romlik. 2017-ben több mint 9 százalékkal, 2018–2019-ben 7 százalék feletti mértékben csökkent a nyugdíjak vásárlóereje a keresetekéhez képest. 2021-ben a nyugdíjak és a keresetek reálérték-változása közti különbség jelentősen javult.

2012-től a nyugdíjakat minden év januárjában az emelés évére a központi költségvetésről szóló törvényben tervezett fogyasztói árnövekedésnek megfelelő mértékben kell emelni. Az utóbbi években így emelkedtek az ellátások:

  • 2016-ban 1,6 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak
  • 2017-ben januárban ugyanennyivel, novemberben pedig további 0,8 százalékkal
  • 2018 januárjától 3 százalékkal, amit novemberben nem követett kiegészítés
  • 2019. januárban 2,7 százalékkal nőttek a nyugdíjak, további 0,7 százalékkal novemberben emelték
  • 2020 januárjában 2,8 százalékkal nőttek a nyugdíjak
  • 2021 januárjában egységesen 3 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, majd a 2021. évi költségvetési törvény módosítását követően az évközi rendkívüli kiegészítő emelés után további 0,6 százalékkal, vagyis összesen 3,6 százalékkal (a 13. havi nyugdíj nélkül).
  • 2021-ben a januári 3 százalékos nyugdíjemelést júniusban 0,6 százalékos, novemberben 1,2 százalékos kiegészítő emelés követte, a negyedösszegű 13. havi nyugdíj további 2,1 százalékos emelkedést jelentett.
  • 2022-ben januárban 3 százalékkal emelkedtek a juttatások, majd több részletben 14 százalék lett az emelés, és erre jött a 13. havi teljes nyugdíj februárban
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×