eur:
414.45
usd:
402.15
bux:
0
2025. január 9. csütörtök Marcell
Tojások egy árus standján Budapesten, a Fehérvári úti vásárcsarnokban 2017. január 2-án. A baromfihús és az étkezési tojás általános forgalmi adója (áfa) 27 százalékról, a friss tejé 18 százalékról 5 százalékra csökkent január 1-jén.
Nyitókép: Balogh Zoltán

Nem kell aggódni a tojás miatt

Az Ukrajnában zajló háború ellenére várhatóan a jövőben sem lesz hiány hazánkban tojásból. Bár a takarmányárak ugrásszerű növekedése csökkenti az árstabilitást, az Európai Unió 100 százalékban, és hazánk is csaknem 90 százalékban önellátó tojásból – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Kevéssé ismert, hogy Ukrajna az európai tojástermelésben és -ellátásban is jelentős szerepet tölt be, ugyanis a tojóállomány és a tojás egyaránt fontos exporttermékük. A szomszédunkban zajló háború súlyos következményekkel jár az ottani tojástermelésre nézve is, többek között milliós nagyságrendben vágtak le tojóállományt az élelmiszerellátási problémákkal küszködő lakosság étkeztetéséhez, illetve pusztultak el állományok takarmányhiány miatt. Mindezek mellett az Európai Unióban az önellátottság továbbra is biztosított, mivel a termelés évek óta stabilan néhány százalékkal meghaladja a fogyasztást és az exportot. Statisztikai adatok szerint tavaly az EU 18 ezer tonna tojást importált, míg az export 28 ezer tonna volt – olvasható a NAK sajtóközleményében.

Az uniós tagállamok a legutolsó 2021-es felmérés alapján mintegy 372,4 millió tyúkférőhellyel rendelkeztek, amely közel 2 százalékos növekedés az előző évhez képest. A 27 tagország adatai alapján a hazánk által is preferált – és állategészségügyi szempontból is előnyösebb – úgynevezett feljavított ketreces technológia aránya 48 százalék, amely lassan csökken, míg ezzel szemben az EU-s bürokrácia által erőltetett alternatív tartásmódok aránya nő.

Ami a hazai helyzetet illeti:

nincsenek ellátási gondok; van, és lesz is elegendő tojás az üzletekben,

ugyanis a szakemberek szerint a hazai boltokba kerülő tojás mintegy 85-90 százaléka hazai termelésből származik, a fennmaradó 10-15 százalék pedig uniós piacokról biztosítható. A rendszeresen ellenőrzött, kitűnő minőségű hazai étkezési tojás termelése tavaly 16 százalékkal haladta meg a 2020. évit, és a KSH adatai szerint az elmúlt évtized legjobb eredményét érte el a hazai termelés: 1 milliárd 273 millió darabot.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
Rövidtávú lakáskiadás: a háttérben egy kevésbé ismert világcég hatalmasat kaszál

Rövidtávú lakáskiadás: a háttérben egy kevésbé ismert világcég hatalmasat kaszál

Amíg az Airbnb kapcsán az utóbbi időben – budapesti viszonylatban – korlátozásról és moratóriumról lehetett hallani, addig globális szinten a turizmus rendületlen növekedésével továbbra is kiemelkedően jövedelmező üzletről van szó. Ezt legjobban a régióban még kevésbé ismert szállásmenedzsment platformot üzemeltető Guesty felemelkedése mutatja, amely az elmúlt három évben megötszörözte bevételét, idén pedig az unikornis kategóriába léphet, vagyis a cég piaci értéke elérheti az 1 milliárd dollárt. Nem meglepő módon a befektetők sorban állnak, hogy még a NASDAQ tőzsdérelépés előtt részesei legyenek a növekedési sztorinak. Ez Magyarországról a korábban felépített startégiának köszönhetően a Széchenyi Alapoknak sikerült: kétmillió dollár értékben vásároltak a cég részvényeiből nemzetközi befektetői partnerségüknek köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×