Izer Norbert szerint a kisvállalati adó a leggyorsabban növekvő adófajta. Hozzátette: ez nem véletlen, ugyanis a kivát választó cégek eddig összességében 185 milliárd forint adót spóroltak meg.
Az államtitkár megjegyezte, hogy az összeg jelentősen megnőhet jövőre, hiszen 2021. január 1-től még kedvezőbb lesz a kisvállalati adó, így jelentősen nőhet a kivát december 31-ig választók tábora.
Az államtitkár kiemelte: jövőre egy százalékponttal, 11 százalékra csökken a kiva mértéke.
2021-től a belépési értékhatár egymilliárd forintról három milliárd forintra, és a bennmaradási értékhatár három milliárd forintról hat milliárd forintra emelkedik. A kisvállalati adó a közepesnek mondható cégek számára is választható lesz, előmozdítva ezzel a vállalkozások versenyképességét és segítve a gazdasági növekedést – tette hozzá Izer Norbert.
A Pénzügyminisztérium azt szeretné elérni, hogy a cégek legyenek tudatosak adóügyeikben, és válasszák a számukra legkedvezőbb adózási formát.
A vállalkozások döntésében a Pénzügyminisztérium egyrészt az úgynevezett kiva kalkulátorral, másrészt pedig azzal segít, hogy azokat a cégeket, amelyek a tárca szakértőinek a számítása szerint kivára váltással legalább százezer forintot takaríthatnának meg, az adóhivatal elektronikusan értesítette erről.
Izer Norbert szerint
a kiva a legjobb választás ott, ahol a cégvezető már most látja, hogy jövőre a bértömeg nagyobb lesz a nyereségénél, vagy a cég növekedésre fordítja vissza a nyereségét.
A próbaszámításokat a 2021-es évre várható eredmények alapján minden cégnek érdemes elvégezni – javasolta az államtitkár.
A kiva népszerűsége töretlen, míg 2016-ban az év végén 6500 kivást tartott nyilván az adóhivatal, addig idén tizenhét nap alatt, december 1-től 17-ig már 3500 cég jelentkezett be a kiva hatálya alá – ismertette a legfrissebb adatokat az államtitkár. Megjegyezte, hogy évről évre egyre több cég használja ki az Európai Unió egyik legversenyképesebb adófajtájának az előnyeit, ezt igazolja a decemberi statisztika is, mely szerint csaknem másfélszeresével többen választották eddig a kisvállalati adót, mint tavaly ugyanebben időszakban.