eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Nyitókép: Pixabay.com

Elemzők: az a kulcs, hogy megőrizzék a vállalatok és az emberek újaindulási képességét

Nagy a szórás a hazai gazdasági teljesítmény idei előrejelzésében, miközben egyre kevesebben várnak látványos gazdasági felpattanást globálisan a járvány után – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető elemzője és Madár István, a Portfolio vezető makroelemzője volt a vendégei

Mint Nyeste Orsolya fogalmazott, az Erste Bank az utóbbi hetekben sok időt töltött azzal, hogy próbálja prognosztizálni, mi is fog pontosan történni a gazdaságban. Ezek alapján úgy vélik,

éves összehasonlításban 4,2 százalékkal fog esni a magyarországi növekedés.

Az első negyedévben még egy viszonylag erős, 3 százalékot meghaladó éves növekedési rátát várnak, majd a második és harmadik negyedévben egy „igen mély” recessziót sejtenek. Az nagy kérdés, hogy mikor fordulhat pozitívba a növekedés – tette hozzá a vezető elemző. Az Erste alap előrejelzése momentán azzal számol, hogy év/év alapon pozitív GDP-növekedési számot a jövő év második negyedévétől fogunk viszontlátni.

2021 második felében azonban, részben a bázishatás miatt, meglehetősen impozánsan nőhet a gazdaság.

Összességében úgy gondolják, hogy ha minden rendben lesz, és a járványhelyzetnek sikerül véget vetni, benne van a magyar gazdaságban az a lehetőség, hogy az idei évi közel 5 százalékos visszaesés után jövőre ismét 4 százalékot meghaladó ütemben bővüljön.

Példátlan a szórás

Madár István szerint nagy a bizonytalanság az előrejelzések szórásában, hiszen a magyar gazdásságra nézve a jegybank által várt 2-3 százalékos növekedéstől a mínusz 8 százalékos visszaesésig sok változat elhangzott már. Ez pedig egészen példátlan, hiszen ebben az időszakban általában az adott évre vonatkozó gazdasági növekedési előrejelzések 1 százalékpontos tartományon belül szoktak mozogni. Vagyis az elemzők „azon szoktak ölre menni”, hogy 4,2 vagy 4,8 százalék lesz-e a gazdasági növekedés – magyarázta a Portfolio vezető elemzője. És bár most ölre nem mennek, miután mindenki elismeri, hogy óriási a bizonytalanság, de a mínusz 8 és már a mínusz 3 százalék között is nagyon nagy a különbség. A szakember egyetértett,

a fő kérdés, hogy a második negyedévben mekkora lesz a gazdasági visszaesés, illetve abból milyen gyors lesz a visszapattanás.

Az utóbbi időben újraindulni látszó feldolgozóipari kapacitások ugyan reménysugarat jelentenek abban, hogy talán nem lesz olyan mély a visszaesés, a keresleti problémák elhúzódása viszont abban támaszt kérdőjeleket, hogy mennyi idő lesz a felpattanás – mondta Madár István.

Úgy véli, ha a visszaesést egy közel hasonló felpattanás követi, még az is azt eredményezi csak, hogy a magyar gazdaság két év alatt nem növekszik egy fikarcnyit sem összességben. Vagyis középtávon fennállhat egy veszteség a korábban remélt álomszerű pályához képest, ami idén és a következő években is 3-4 százalékos növekedéssel kecsegtetett. Tehát ilyen szempontból – fűzte hozzá – egészen biztosan látványos a korábbi, koronavírus nélküli pályához képest a magyar gazdaság letérése az útról. Azt is látni kell ugyanakkor, hogy

ez a világon mindenhol így van.

És egyelőre még az sem biztos, hogy Magyarország helyzete a régión belül hogyan fog változni. Vannak olyan piaci elemzők, bankházak, amelyek azt hangsúlyozzák, hogy a magyar gazdaság, bizonyos adósságfundamentumai miatt még mindig elég sebezhető ahhoz, hogy inkább a térség vesztesei közé tartozzon, ezzel szemben az IMF-felmérés szerint a régió egyik, ha nem a legjobb országa lehetünk a 3 százalék körüli visszaeséssel. Nyilván mindenki abban reménykedik, hogy inkább a Valutaalap előrejelzése jöjjön be – emelte ki Madár István.

V helyett U

Az Arénában az is elhangzott Nyeste Orsolya részéről, hogy a világ országaiban láthatóan a jegybankok kvázi korlátlanul öntik a pénzt a gazdaságokba, ami azt sugallja, hogy a mostani korlátozások bármeddig fenntarthatóak, amíg a járványhelyzet megköveteli. Ez azonban mégsem ennyire egyszerű kérdés, hiszen a likviditásnyújtásnak egyszer valószínűleg meg kell majd fizetni az árát. Ugyanakkor – tette hozzá – az látszik, hogy a kutatók és előrejelzők

egyre kevésbé hisznek a járvány utáni V alakú felpattanásban, sokkal inkább egy U alakú görbét várnak már.

Madár István szerint rövid távon lehetnek nagyon látványos események a válság kapcsán, és például a munkanélküliségi ráta megugrása, vagy a vállalatok leállása kompenzálható, illetve finanszírozható lehet egy ideig, akár néhol egy családi költségvetésből, akár azzal, hogy a vállalatok egy része „elzombisodik” (leállnak a cégek, elküldik a munkavállalóikat; a boltjukat bezárják az egyéni vállalkozók – ők az USA-ban például nagy részt adnak a statisztikákban). Ezek a cégek különösebb káros következmények nélkül újraindulhatnak, amennyiben gyorsan véget ér a járvány.

A probléma ott van, hogy minél inkább leállítják a cégek a gazdasági aktivitást, annál inkább fogynak a lakosság megtakarításai, annál inkább fogynak a cégekben a szabad pénzeszközök, amikből esetleg lehet finanszírozni a még ottmaradt munkavállalót, a bérleti díjat és egyéb fix költségeket. Ilyen szempontból,

minél hosszabb ideig elnyúlik a válság, annál tartósabb is lehet a hatása

– emelte ki. Ha nagyon hosszú az említett U alaknak az alja, akkor a szára sem lesz valószínűleg olyan meredek, és nem fog olyan gyorsan felpattanni a gazdaság. Ezért véli nagyon fontosnak, hogy most a gazdaságpolitika arra találja meg a megoldást, hogy hogyan tudja megőrizni az embereknek és a vállalkozásoknak az újraindulási képességét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.
VIDEÓ
Donald Trumpot saját szavazói oldozták fel, de 2025-ös verziója köszönőviszonyban sem lesz a korábbival

Donald Trumpot saját szavazói oldozták fel, de 2025-ös verziója köszönőviszonyban sem lesz a korábbival

A washingtoni Capitolium 2021. január 6-i ostroma után úgy tűnt, saját pártjában is kitaszítottá válhat Donald Trump, aki 2020-as választási veresége után csalást kiáltott. 2024 azonban Trump drámai és ellentmondásos visszatérésének éveként fog bevonulni a történelemkönyvekbe – nem véletlen, hogy a Time magazin 2016 után ismét az egykori ingatlanmágnást tette meg az év emberének, aki Ronald Reagan után második elnökként nemrég megkongathatta a Wall Street-i tőzsde nyitóharangját. Ám Trump első ciklusához képest jövőre komolyabb kihívásokkal fog szembenézni gazdasági, valamint bel- és külpolitikai fronton egyaránt, cserébe viszont a kormányában kisebb ellenállásba ütközhetnek a javaslatai hű szövetségeseinek és részletes terveiknek hála – bár ebből a szempontból a Kongresszus más tészta. Mi több, az amerikai gazdasági és médiaelit szintén másképp kezd viszonyulni hozzá, noha világszerte már többé-kevésbé kiismerték Trump működését, akit az örökségének bebiztosítása is foglalkoztathat második ciklusa során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×