eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Munkatárs Eurót számol egy Régi Posta utcai pénzváltóban, Budapesten. A Magyar Nemzeti Bank mai, hivatalos devizaárfolyama szerint 1 Euro 306,58 forintot, a dollár 234,08 forintot ér.
Nyitókép: MTI/Kollányi Péter

Új forintmélypont, közel a lélektani határ

Kicsivel fél egy után lépett túl az eddigi rekordon a forint-euró árfolyam.

Új történelmi mélypontra esett kedd kora délután a forint árfolyama, 359,7455-ig emelkedett az euró jegyzése - tudósított a Portfolio.

Az árfolyam hétfőn is sokat mozgott, próbált erősödni a forint, kedden pedig a mélypont közelében, 359,1-en nyitott, majd délután nagy kilengéseket produkált. Végül délután fél egykor regisztrálták az új mélypontot.

Beke Károly, a Portfolio elemzője még a mélypont elérése előtt arról beszélt az InfoRádióban, hogy az elkövetkező napokban is várhatók rekord árfolyamok a piac hektikussága miatt, a 360 forintos határt is átlépheti. Felidézte: korábban a 340-nél gyengébb forintárfolyamot sem tudták sokan elképzelni, mondván, a Magyar Nemzeti Bank nem szeretne ennél a kritikus szintnél gyengébb árfolyamot látni, ehhez képest most a 360-ról beszélgetünk.

"Továbbra is azt gondoljuk, inkább gyengülő pályán mozoghat a forint a következő hetekben, hónapokban".

A devizapiacon a korábban megszokottaknál nagyobb, akár egy-másfél százalékos kilengések is vannak napon belül egy-egy deviza árfolyamában, és ez mozgatja a forintot is.

A mostani gyengülés tehát nem a forintról szól, nem a magyar fizetőeszközhöz kapcsolódó tényezők okozzák - emelte ki Beke Károly, hozzátéve: a forint nem számít kifejezetten alulteljesítőnek a régiós fizetőeszközökhöz képest, azok is magyaréhoz hasonló vagy még nagyobb gyengülésben vannak.

A forint szerencsétlensége az, hogy eleve egy gyenge szinten érte a koronavírus gazdasági hatásai miatt kialakult válság.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×