eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay

EU: lenyelni vagy kiköpni az orosz pirulát?

Miközben az uniós vezetőket is már napi szinten lefoglalja a brexit, az EU-nak egy sor más külgazdasági kihívással meg kellene birkóznia. Fóris György, a Bruxinfo elemzője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában beszélt a kínai és orosz kapcsolatokról is.

A kihívások között szerepel többek között az, hogy ne korlátozzák a versenyt a belső piacon, és tegyék lehetővé az úgynevezett versenybajnokok létrejöttét, amelyek versenyképesek tudnak lenni az államilag szponzorált kínai óriásvállalatokkal szemben, de eközben ne alakuljanak ki olyan monopóliumok, amelyek lehetetlenné teszik a kisebb gazdasági entitások számára a létezést. Ez egy külső kihívásra adandó belső válasz nagyon súlyos dilemmája – fogalmazott a Bruxinfo elemzője az InfoRádióban.

Potenciális ellenfél, vagy együttműködő fél?

Kína egy olyan potenciális lehetőség, amelynek kapcsán tudatában kell lenni a veszélyeknek, és ennek megfelelően készen kell állni a védekezésre – magyarázta Fóris György. Potenciális lehetőség, hiszen egy mérhetetlenül nagy pénztömeget jelent, és például a német gazdaság pörgése nagyon jelentős részt a kínai piacon alapul, aminek a bezuhanása, bezárkózása, elvesztése értelem szerűen GDP-k százalékában érzékelhető módon tudná befolyásolni az EU kereskedelmi jövedelmezőség.

Másfelől ez egy kétirányú folyamat, és nemcsak Európa megy eladni Kínába, hanem Kína is egyre drasztikusabban jön vásárolni Európába – mutatott rá a szakértő. Az ázsiai ország hatalmas tőkebefektetéseket csinál,

megveti a lábát, és ezáltal a politikai érdekérvényesítő képessége-befolyása is egyre erősebb lesz.

Amihez ráadásul párosulhat az is, hogy a földrajzi befolyását is növeli azáltal, hogy például a Nyugat-Balkánon kvázi könnyedén "felvásárolhatna" olyan kis országokat, mint Macedónia vagy Montenegró.

Az orosz pirulát lenyelni kell, vagy kiköpni?

Oroszországgal kapcsolatban az a probléma – folytatta Fóris György –, hogy háromféle faktort kellene tudni vele kapcsolatban összeegyeztetni.

Természetesen kereskedelmi, gazdasági, beruházási és befektetési szempontból az orosz piac egy nagyon fontos tényező még az Európai Unió számára is, az ellene bevezetett szankciók pedig ugyanúgy hátrányos helyzetbe hozzák a tagállamokat, köztük a magyar termelőket is, mint Oroszországot.

Ismert faktor továbbá – emlékeztetett a szakember –, hogy sok uniós ország energiaellátása ma még nagyban függ az orosz ellátástól, így ezen a területen is fenn kell tudni tartani egy olyan kapcsolati rendszert, amely nem kockáztatja ezt.

Eközben

az oroszországi bel- és külpolitika számos esetben problematikus tud lenni az Európai Unió számára

– mutatott rá Fóris György –, hiszen Moszkva próbálja a maga körülötti érdekszférát újrakonszolidálni és visszaszerezni, akár fegyveresen, lásd Krím-félsziget. Valamint a szovjet utódállamok egy részét kereskedelmi kapcsolatok révén, stratégiai fenyegetéssel és hitelekkel a maga oldalára állítani, és kivédeni azt, hogy az EU mintájára fokozatosan piacgazdasággá és parlamenti demokráciává alakuljanak, ezáltal közelebb kerüljenek a nyugat-európai értékekhez.

Tehát van egyfajta stratégiai vetélkedés, ami értelemszerűen szembeállítja ezeket a partnereket – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×