eur:
409.32
usd:
374.42
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

Brexit: el kell számoltatni a briteket

Az Európai Uniónak (EU) tiszteletben kell tartania, hogy Nagy-Britannia autonóm szeretne lenni, de a briteknek is tiszteletben kell tartaniuk az EU egységét - mondta az Európai Bizottság Brexit-főtárgyalója az Országgyűlés külügyi és európai ügyek bizottságainak tagjaival folytatott megbeszélésen hétfőn Budapesten.

Michel Barnier közölte, nagyon sok kérdésben kell megegyezésre jutni a tárgyalásokon. A legfontosabbak között említette az egységes piac és az unió költségvetésének kérdését, a Nagy-Britanniában élő uniós állampolgárok, valamint az EU-ban élő brit állampolgárok helyzetét. Az EU költségvetésével kapcsolatban megjegyezte, nem szeretnének "revanst" venni a briteken, de a kilépéskor el kell számoltatni őket.

Azt mondta, a kilépés után négy pillére épülhet az EU és Nagy-Britannia kapcsolata:

  • kereskedelmi,
  • belbiztonsági,
  • külbiztonsági pillérre és
  • speciális megállapodásokra.

A kereskedelem kérdésről azt mondta, járható út lehet a szabadkereskedelmi modell, amely például Kanada és Kína esetében működik.

Kitért Észak-Írország helyzetére is, az EU javaslata szerint ugyanis Észak-Írország a vámunión belül maradna. Ezt úgy kell megvalósítani, hogy ne szóljanak bele Nagy-Britannia vámrendszerébe, meg kell tartani a békét és a stabilitást, hogy ne legyenek konfliktusok, ugyanakkor szükség van valamiféle kontrollra - tette hozzá Barnier.

A főtárgyaló azt hangoztatta, hogy a tárgyalások nem titkosak, fontos az átláthatóság, hogy az EU minden tagországa tisztában legyen a helyzettel, mivel mind a 27 állam ratifikációjára szükség lesz majd a kilépéshez.

Semmiképp sem fogadják majd el, hogy Nagy-Britannia diszkrimináljon egyes országokat vagy gazdasági szektorokat, tiszteltben kell tartania a "27-ek egységét"

- jelentette ki.

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke azt hangsúlyozta, hogy "fair Brexitre" van szükség, és véleménye szerint Barnier maximálisan eleget tud tenni ennek az elvárásnak.

Kulcsfontosságúnak nevezte, hogy a Nagy-Britanniában élő magyarok ne legyenek a brit döntés kárvallottjai, és ne kényszerből kelljen hazatelepülniük.

Gratulált ahhoz, hogy sikerült elérni, költségvetési szempontból ne érje hátrány az uniót.

A főtárgyaló a továbbiakban is számíthat Magyarország és a visegrádi négyek támogatására - jelentette ki Németh Zsolt.

Bana Tibor, az Országgyűlés európai ügyek bizottságának jobbikos alelnöke szintén a Nagy-Britanniában élő és dolgozó magyarok érdekeit tartotta a legfontosabbnak, és azt kérte, hogy Barnier továbbra is osszon meg minden információt Magyarországgal.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×