Ha megkapják az oroszok és a németek az engedélyeket, és sikerül befejezni az Északi Áramlat-2-t, akkor megépíthetik a földgáz-vezeték 3. szakaszát is – véli a szakértő.
„A kereslet az orosz gázra folyamatosan nő Európa felől”
– jegyezte meg. „Mivel a belső tartalékok és az Oroszországon kívüli import viszonylag korlátos, ezért azt lehetett látni az elmúlt három évben, hogy az orosz gáz térnyerése nagyon erős Európában” – tette hozzá.
Az oroszok szeretnék elkerülni Ukrajnát – emelte ki Pletser Tamás, aki szerint ez lehetséges is. Az Északi Áramlat-2 építési költsége 10-12 milliárd euró, ami nem nagy összeg a teljes orosz gázipar teljes bevételéhez és nyereségéhez képest – hangsúlyozta a szakértő. „Ha az oroszok szeretnék, és a németek ebben partnerek, én azt gondolom, hogy egy Északi Áramlat-3-as vezetékes meg lehet majd építeni” – fogalmazott.
A közép-európai országok – így Magyarország is – szeretne más forrásra is támaszkodni az energiapiacon. Pletser Tamás szerint
van alternatívája a vezetékes gáznak.
„A kérdés inkább az, hogy hajlandóak-e ezek az országok megfizetni azt a többletköltséget, amennyibe a cseppfolyós földgáz kerül a vezetékes földgázhoz képest” – hangsúlyozta.