eur:
411.34
usd:
392.52
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Pénzügykutató: perifériára kerülhet a magyar gazdaság

Pénzügykutató: perifériára kerülhet a magyar gazdaság

Afelé tart a magyar gazdaság, amiről egyszer már bebizonyosodott, hogy nem képes többletjövedelmek előállítására - mondta Petschnig Mária Zita tudományos főmunkatárs, akit az 50 éves Pénzügykutató jubileumi konferenciája alkalmából kérdeztünk.

A Fordulat és reform című kiadványt 1986-ban adták ki, most ugyanezzel a címmel tartott kedden jubileumi konferenciát a Pénzügykutató Zrt. Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató tudományos főmunkatársa az InfoRádiónak azt mondta, hogy ahogy a szocializmusban, úgy jelenleg is egy fordulatot kell végrehajtani a gazdaságban. Hozzátette, hogy afelé tart a magyar gazdaság, amiről „egyszer már bebizonyosodott, hogy nem képes többletjövedelmek előállítására.” 

Petschnig szerint a gazdasági adatok pillanatnyilag nem ezt a pályát mutatják a magyar gazdaság számára (a makrogazdasági számok jók), ám ha az adatok mögé nézünk, mégis ilyen kép rajzolódik ki.

Mögöttes folyamatok

Petschnig szerint az Európában zajló konjunktúra kedvez a magyar gazdaságnak, hiszen Magyarország nagyon érzékeny a külgazdaságra. „A többi országban is nagyon jók a mutatók, de

a többi volt szocialista országhoz képest  mi még mindig hátrányban vagyunk”

 – tette hozzá. A főmunkatárs elmondta, hogy a hazai gazdaság 3,8 százalékos növekedése a középmezőny aljára elegendő. 

Petschnig Mária Zita azt mondta, hogy a magyar gazdaságra nemcsak a konjunktúra külső segítsége gyakorol pozitív hatást, hanem az európai uniós források, illetve azok a hazaáramló összegek is, amiket a külföldön dolgozó magyarok utalnak a családjaiknak. Javultak továbbá a cserearányok, jók a nemzetközi kamatfeltételek és a hitelfelvételi lehetőségek. Kedvező tehát minden olyan külső tényező, amely meg is tudná rázni a magyar gazdaságot. 

„Ha ezek elmúlnak, akkor lepusztulva áll az a magyar gazdaság, amelyből egyre inkább kezdik a piacgazdasági törvényeket felszámolni, és ez egy rettenetesen rossz üzenetet” 

– vélekedett a Pénzügykutató tudományos főmunkatársa, aki szerint a magyar gazdaság folyamatosan veszti a versenyképességét és perifériára  kerül.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Friss tervek érkeztek: így szűnnek meg az extraprofitadók 2026-tól

Friss tervek érkeztek: így szűnnek meg az extraprofitadók 2026-tól

Felpörögtek az események így év végén az extraprofitadók kapcsán. Miután csütörtökön egy kormányrendeletből kiderült, hogy mely ágazati extra sarcok hogyan maradnak fent 2025-ben, ugyanekkor vált elérhetővé a 2025-ös költségvetés fejezeti kötete. Ennek kitekintő államháztartási táblázatából pedig kiolvasható, hogy 2026-ban már tényleg lemondana a kormány az extraprofitadó-bevételekről. Kérdés, hogy ezt a kormányzati ígéretet mennyire veszik komolyan az érintett ágazatok, az elmúlt két évben ugyanis többször elhangzott már ez a vállalás a kormány részéről. Főleg ha mindehhez azt is hozzátesszük, hogy 2026 választási év, amikor nem éppen fiskális szigor jellemzi a kormány elképzeléseit. Mostani tervében viszont a kormány határozottan ezt ígéri 2026-ra: 3,7%-ról 2,9%-ra csökkenő költségvetési hiány, csökkenő államháztartási kiadások mellett. Ha ezt megcsinálja egy választási évben, akkor nemcsak rendkívüli, hanem egyedülálló 2026-os évre készülhetünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×