eur:
410.98
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Papíron kijövünk havi 77 ezer forintból

Papíron kijövünk havi 77 ezer forintból

Tavaly átlagosan 77 ezer forintot költöttünk egy hónapban. De vajon mire megy el ez a pénz? Az emberek életszínvonala jól leszűrhető a költési szokásaikból.

2016-ban a magyar lakosság egy főre jutó átlagos havi kiadása 77 100 forint volt - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatiból. Ez a szám némileg magasabbnak mondható a 2015-ös összegnél, amit feltehetően a keresetek növekedése is elősegített.

A kiadásaink legnagyobb részét, átlagosan 20 412 forintot élelmiszerekre és alkoholmentes italokra költöttük, de sok pénzünk megy el lakásfenntartásra és háztartási energiára is: átlagosan 17 ezer forint - ismertette a Pénzcentrum.

A tavalyi évben pedig a lakosság a fogyasztási kiadásainak 59,2 százalékát fordította alapvető termékekre, ezeknek az összfogyasztása az előző évhez képest 0,6 százalékkal csökkent. Hiszen minél nagyobb a szabadon elkölthető jövedelmünk, annál nagyobb eséllyel kezdünk el költeni extra dolgokra, például szórakozásra.

A kiadásaink legnagyobb részét az élelmiszerek teszik ki, ezek közül pedig a legtöbbet húsokra (fejenként átlagosan havi 5605 forintot), tojásra és tejtermékekre költjük (3179 forint). A húsokra fordított összeg csaknem azonos az előző évivel, ellenben a húsfélék ára átlagosan 4,9 százalékkal csökkent, vagyis valamivel növekedett az elfogyasztott hús mennyiség.

Sokat költünk még kenyérfélékre (3031 forintot), zöldségekre, burgonyára (2179 forintot). Ezzel szemben kevéset szánunk olajokra, zsiradékokra, de a legkevesebbet a halakra költjük, erre havonta átlagosan 215 forintot szántunk a tavalyi évben.

Ha a fenti adatokat mennyiségekben nézzük, akkor elmondható, hogy 2016-ban a háztartásokban fejenként:

  • 5,2 kg húst, szalámit, felvágottat,
  • 4,4 liter tejet,
  • 4,4 kg friss és fagyasztott zöldséget,
  • 3,8 kg gyümölcsöt,
  • 3,1 kg kenyeret,
  • 12 darab tojást vásároltak havonta.

A kiadások második legnagyobb szelete a lakásfenntartás. Ezt közelebbről megvizsgálva kiderül, hogy a havi 17 ezer forintos átlagos kiadás 64,1 százaléka a háztartási energiára megy el, a másik nagy hányada pedig a vízellátásra, szennyvízelvezetésre, a szemétszállításra és a házak közös költségére. Ezek mellett említést érdemelnek még a közlekedési kiadásaink, amelynek legnagyobb hányadát tavaly az üzemanyag-vásárlás tette ki, havonta 5834 forinttal.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×