Esik a kínai valuta, a jüan értéke, a pénz pedig egyre erősebb ütemben menekül Kínából. A folyamatok rávilágítanak a névleg kommunista egypártrendszer és a kvázikapitalista, de erős kontroll mellett működő gazdasági modell közti ellentmondásokra és az ezek által okozott feszültségekre - olvasható az Index.hu-n.
Az országban néhány éve Hszi Csin-ping elnök kemény harcot hirdetett a korrupció ellen, és ezt komolyan is vette: hivatalnokokat, vállalkozókat és helyi kiskirályokat is utolértek a hatóságok. Senki sem érzi magát biztonságban, aki kenőpénzekből, korrupcióval, sikkasztásból és egyéb módokon szép nagy vagyont lapátolt össze. Egy részük megpróbálja az országon belül rejtegetni a vagyonát, míg mások külföldre menekítik a pénzeiket, fittyet hányva a hivatalos tőkekiviteli korlátokra.
Ezt teszik még azok a vállalkozók (és főleg párttagok és családjaik) is, akik ugyan legálisan gazdagodtak meg, de a vagyonukat nagyobb biztonságban érzik Kínán kívül.
További folyamatok is a tőkekivitel mellett hatnak, például az, hogy erősen esik a jüan árfolyama, ami egyszerre oka és következménye is a tőkemenekítésnek - írta a lap.