eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Valamire készül az OTP

Az OTP Bank szerdán 750.000 darab saját részvényt vásárolt a tőzsdén 1.502 forintos átlagáron, a 2008. május 30-án bejelentett program keretében - közölte a pénzintézet a Budapesti Értéktőzsde honlapján. A pénzintézet az utóbbi három nap alatt másfél millió darabot saját részvényt vett, a vásárlás okairól az Index szerint megoszlik az elemzők véleménye.

Az OTP részvényeik értéke az elmúlt hetekben egymás után döntögette a többéves mélypontokat, az áresés pedig intenzív vásárlásra sarkallta a bankot. Az OTP Bank tulajdonában 19 716 637 saját részvény van. A csoporttagoknál lévő részvények darabszáma a 2009. január 29-i állapot szerint 2 098 560 darab. A saját részvény állománya szerdai állapotok szerint összesen az alaptőke 7,79 százaléka - írta az MTI.

Ilyenkor több oka is lehet, hogy a bank saját részvényeket vásárol. Az egyik, hogy minél olcsóbb, annál vonzóbb a részvény, még ha saját részvény is. Márpedig az OTP most nagyon olcsó: részvényeinek árfolyama most ugyanott tart, ahol 2001 őszén járt - emlékeztetett írásában az index.hu.

Az OTP sajátrészvény-vásárlásainak másik oka az lehet, hogy ha a mostani időkben valaki forrást ad, akkor az OTP saját részvényeket adhat cserébe, magyarázta az Indexnek Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője.

Szegner Balázs, az Equilor üzletfejlesztési igazgatója szerint összességében ilyen nagy mennyiségű részvény vásárlása nem egyértelműen pozitív üzenet.

A részvényvásárlásnak szerinte is sok oka lehet. Egyrészt elképzelhető, hogy a cég azt gondolja: túlzott mértékben alulértékelt, irreálisan olcsó a papír, ezért vásárol belőle. Normális esetben fel is használhatnák akvizícióra, de ebben a tőkepiaci helyzetben ez nem valószínű.

Másrészt január végén azt nyilatkozta a londoni székhelyű Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke, hogy befektetnének az OTP-be. A mostani részvényvásárlás hátterében ez is lehet: ha az EBDR beszállna a bankba, részvényeket kaphat az OTP-től. Meglévő részvényekkel operálnának, mert az OTP már akkor jelezte, hogy nem szeretnének új részvényeket kiadni. A tranzakció keretében a banktól vásárolhatna közvetlenül papírokat az EBDR.

1222 forintot ér? Vagy 4600-at?

Az elmúlt néhány hétben a bankok, befektetési cégek elemzői a lehető legkülönfélébb célárfolyamokat adták az OTP-nek. Abban sem volt egyetértés, hogy vételre, tartásra vagy eladásra javasolják a bank papírjait. Február közepén az UBS 3200-ról 2000-re módosította a részvények célárfolyamát, valamint semlegesről eladásra minősítették a részvényeket. A Credit Suisse ugyanazon a napon kiadott elemzésében tartja a semleges minősítést, és 2300 forintos célárfolyamot adott meg.Tegnap ennél pozitívabb volt az ING, megerősítve vételi ajánlatát. Bár a holland cég jelentősen, 4950 forintról 3260 forintra csökkentette a magyar bankpapír célárfolyamát, még így is jelentős felértékelődési potenciált adott neki.

Tegnap tették közzé a legszélsőségesebb elemzéseket, a japán Nomura 4600 forintos célárfolyam mellett vételi ajánlást fogalmazott meg, a Bank of America azonban 2318 forintról 1222 forintra csökkentette az OTP célárfolyamát.

Az eltérések abból adódnak, hogy az elemzők által használt modellek nagyon érzékenyek a különböző adatokra, különféleképpen vesznek figyelembe korrekciós tényezőket: ilyenek például a kitettségek, az állami kockázat, az infláció, a várható GDP-adat, a refinanszírozás, mondta Szegner Balázs.

A másik ok Sarkadi Szabó Kornél szerint, hogy ma teljesen szubjektív, hogy ki milyen hitelbedőlési hullámra számít. De az OTP árfolyama nem ezektől függ, sokkal inkább akkor fordul meg a trend, ha kijön az Európai Unió bankmentő terve, mellyel kisegítik a régióban nagy kitettséggel rendelkező nyugat-európai bankokat.

Amerika nem hagyja

A Moody's jelentése szerint az osztrák, olasz, francia, belga, német és svéd bankok által nyújtott hitelek teszik ki a nyugat-európai bankok által a kelet-európai térségbe folyósított hitelállomány 84 százalékát, azaz az említett országok érintettek leginkább ebben a régióban.

A Moody's emiatt leronthatja a kelet-európai országok bankjainak adósság-besorolását, ahogy erre már hazánkban is láttunk példát. Ez magával vonhatja azt, hogy a leánybankok anyavállalatait is leminősítik. Vagyis azoknál a nyugati bankoknál, amelyeknek vannak a régióban leányai, további jelentős tőkebevonásokra lesz szükség.

Az is segíthet az OTP árfolyamán, ha talpra áll az amerikai bankszektor. Sarkadi Szabó Kornél szerint erre van esély. Amerikában egyrészt olyan szintű pesszimizmus van, hogy ennek fordulnia kell. Másrészt az amerikai kormányzat nem fogja engedni, hogy nullára zuhanjon a szektor. Ugyanakkor az itteni árfolyam napi szinten nem követi a trendeket, ezzel pár hetes távlatban lehet kalkulálni.

Kapósak a saját részvények

Az elmúlt hónapokban nemcsak az OTP Bank vett többször saját részvényeket. Az Equilor elemzése szerint a válság időszakában újabb lendületet kaptak a tőzsdei cégek sajátrészvény-vásárlásai a magyar börzén.

A globálisan elterjedt tendencia mögött sokszor az a megfontolás rejlik, hogy a menedzsment a vásárlások révén kívánja megállítani, vagy a lehetőségeihez mérten csillapítani az adott részvény áresését. Mindazonáltal azzal, hogy újabb részvények kerülnek a menedzsment ellenőrzése alá, egyúttal mérséklődik a közkézhányad is, ami szintén a csökkenő transzparencia irányába hat.

Az Equilor szerint ki kell emelni a Fotexet, amelynél, főként a 2008-as vásárlásokkal, már közel a kétharmadát kontrollálják a Fotex-részvényeknek a vállalat konszolidációs körébe bevont és a vezetőség befolyási köréhez tartozó cégek. Ez azt jelenti, hogy az összes részvény valamivel több, mint egyharmada a közkézhányad, ami alacsony szintű átláthatóságot eredményezhet.

Hasonlóképpen kiemelhető a MOL is, amely a 2007 júniusától 2008 márciusáig tartó időszakban az OMV felvásárlásától tartva erőteljes sajátrészvény-vásárlásba fogott. A tranzakciókkal több millió részvényt halmoztak fel, majd "baráti" kezeknek, egy több tagból álló befektetői konzorciumnak kölcsönözték őket. A kölcsönszerződések lényegében a valós közkézhányadot is jelentősen csökkentették.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×