Az orosz-ukrán gázvita nyomán több európai országban drámai módon visszaesett a gázszállítás.
Az ukrán Naftogaz állítása szerint a Gazprom orosz energetikai cég a normális mennyiség egyharmadára csökkentette a szállításait.
Az ukrán cég elnöke szerint a Gazprom teljesen leállíthatja az Európa részére tranzitra szánt gázának szállítását Ukrajnába. Oleg Dubina arra hivatkozott, hogy a Gazprom szállításai fokozatosan csökkennek és a korábbi 260 millió köbméternyi szállított mennyiség már napi 72 millióra esett vissza keddre.
Reggeli jelentések szerint Törökországba egyáltalán nem érkezik gáz, Romániába 75 százalékkal kevesebb, mint kellene, míg a Bulgargaz cég azt közölte, hogy a Bulgáriába szállított orosz földgáz mennyisége kritikus szintre esett.
Ezt megelőzően Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök arra utasította a Gazpromot, hogy annyival csökkentse az Ukrajnán át pumpált gáz mennyiségét, amennyivel feltételezései szerint Kijev megcsapolja a nyugatra küldött gázszállítmányokat.
A Gazprom figyelmeztet
A Gazprom napi 65 millió köbméterrel csökkenti az Ukrajnán át nyugatra szállított földgáz mennyiségét - közölte még hétfőn Alekszej Miller, a cég vezérigazgatója, aki szerint az ukránok ennyivel csapolták meg az Európába juttatott gázt. Miller figyelmeztetett: Ukrajna milliárdos adósságot halmozhat fel, ha nem egyezik meg hamarosan a Gazprommal.
Kijev tagadja a lopás vádját és azt mondja: muszáj fenntartania a nyomást azokban a vezetékeiben is, amelyekbe az árakról és tranzitdíjakról szóló vita miatt napok óta nem érkezik gáz Oroszországból.
A Gazprom ugyanakkor sietett megnyugtatni a nyugati fogyasztókat: más útvonalakon, például Fehéroroszországon keresztül pótolja a kieső gázt.
Újabb tárgyalások
Az Európai Unió nagykövetei hétfőn rendkívüli tanácskozást tartottak Brüsszelben, kedden pedig EU tényfeltáró delegáció találkozik Kijevben a Naftogaz ukrán energiacég vezetőivel és Juscsenko elnök tanácsadóival. Az EU-szakértők a Gazprommal is tárgyalnak.
Szemben a 2006-os hasonló esettel, és a visszaesett közép-európai szállítások ellenére, az EU igyekszik pusztán kereskedelmi vitaként kezelni az ügyet és nyomást gyakorolni a felekre, hogy állapodjanak meg. Mindemellett Moszkva politikailag profitál abból, ha Nyugaton kerékkötőként és az energiaszállításokat fenyegető államként látják Ukrajnát, amelynek elnöke azt szeretné, ha országa belépne a NATO-ba.
Belpolitikai vita a háttérben?
Az orosz média nem mulasztja el megjegyezni, hogy úgymond
{{keretes_cim}}
Az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának fideszes elnöke szerint Magyarországnak minél hamarabb hosszú távú megállapodást kell kötnie Oroszországgal a gázszállításról, azonban alternatív beszerzési útvonalakat is ki kell alakítani. Németh Zsolt az InfoRádiónak azt mondta: Közép-Kelet Európában nagyon súlyos krízis van kialakulóban, az Európai Uniónak pedig közvetíteni kell az orosz és az ukrán fél között.
Juscsenko elnök és Timosenko miniszterelnök vitája miatt maradhat gáz nélkül Ukrajna. Elemzők szerint azonban egyik félnek sem áll érdekében elnyújtani a vitát.
A Gazprom eredetileg ezer köbméterenként 250 dolláros árat szabott Ukrajnának, szemben az európai fogyasztóktól beszedett 450 dollárral. Kijev szerint azonban csak a 200 dollár körüli ár lenne méltányos. Piaci elemzők szerint, ha Ukrajna elfogadná a magasabb, de még mindig kedvezményes árat, akkor jó üzletet csinálna. Az olajár esése miatt ugyanis csökkenhetnek a gázárak is, ami azzal járhat, hogy jövőre már nem kell Ukrajnának jelentős emeléstől tartania.