Hat-hét évvel ezelőtt László Csaba akkori pénzügyminiszter még 2007-re tette az euró magyarországi bevezetésének dátumát, később ezt 2008-ra módosította, majd a kormány már céldátumot sem közölt. 2008 eltelt, mi továbbra is forinttal fizetünk, míg északi szomszédunknál, Szlovákiában január 1-jétől áttértek az európai közös valutára.
A Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének kutatásvezetője szerint Szlovákia egy nemzetközileg is kedvező időszakban valósította meg azokat a gazdasági reformokat, amelyek rövid távú eredményét most is élvezi, és amely lehetővé tette az euróra való átállás.
Rácz Margit hozzátette: a mostani, kedvezőtlen világgazdasági helyzetben az amúgy is legnehezebben teljesíthető kritérium, az államháztartási hiány lefaragása még inkább megterhelő lehet az ország számra.
Magyarországon ezt a munkát mindig is nehezítette a politikai elit azon része, akik hajlamosak a túlköltekezésre. Mint arra a kutató rámutatott, a már régóta a Parlamentben ülő politikusok között sokan vannak, akik hosszú évekig vallották: nem baj, ha eladósodik az ország, hiszen hitel bármikor felvehető. Az államháztartási hiány féken tartása szerintük csak egy buta, rigorózus előírása az uniónak.
A kritérium mindenesetre sokáig megakadályozta, hogy Magyarország belépjen az euró bevezetésének előszobáját jelentő ERM II-es rendszerbe. Rácz Margit szerint ide még ebben az évben sem, legfeljebb 2010-ben kerülhetünk be, azaz ezután minimum két évvel, leghamarabb 2012-ben lehet eurónk.
Szavai szerint ekkor több térségbeli ország is csatlakozhat a zónához, de Románia és Bulgária minden bizonnyal kimarad, hiszen ezekben az országokban számos olyan strukturális probléma van, amelyeket még orvosolni kell.
Hanganyag: Németh Zoltán