eur:
404.81
usd:
374.33
bux:
74276.71
2024. október 28. hétfő Simon, Szimonetta

Magunkat hibáztathatjuk az valutaalap kamatszintje miatt

Magyarország csak akkor juthatna a Nemzetközi Valutaalapénál kedvezőbb kamatozású hitelhez, ha a jelenleginél sokkal jobb lenne az adóskockázati besorolása - mondta az InfoRádiónak Bod Péter Ákos korábbi jegybankelnök.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szóvivője csütörtökön arról beszélt, hogy a szervezet várhatóan november 6-án hagyja jóvá a Magyarországnak nyújtandó, 15,7 milliárd dolláros készenléti hitelkeretet.

A várható, 5-6 százalékos kamatszintről Bod Péter Ákos korábbi jegybankelnök az InfoRádióban azt mondta: érdemes óvatosan kezelni a számokat, mert egy ilyen szerződés általában több száz oldalas, és figyelni kell az apró betűs részre is.

Az egyetemi tanár szerint a hitel abban az értelemben kedvezményes, hogy ha Magyarország lépne ki dollárkötvénnyel a piacra, akkor fél-egy százalékkal drágábban kapna csak forrást, mint a Világbank és az IMF, amelyek a legkiválóbb hitelkockázati besorolással rendelkeznek.

Bod Péter Ákos közölte: a kamatszint értékeléséhez a közepes futamidejű amerikai állampapírok hozamát érdemes megvizsgálni, mert a két nemzetközi pénzügyi szervezet is körülbelül ezen a szinten szerzi be forrásait. Hozzátette: erre ráteszik a saját költségeit, valamint a rendelkezési állási díjat. (A Yahoo! Finance adatai szerint jelenleg a hároméves amerikai államkötvények hozama 1,3 százalék, a kétéveseké 1,56 százalék.)

A szakember hangsúlyozta: csak abban az esetben szerezhetne az ország ennél kedvezőbb feltételek mellett hitelt, ha például Szlovéniához hasonlóan kedvező lenne az adóskockázati besorolása.

A korábbi jegybankelnök hozzáfűzte: ehhez a kamatszinthez semmi köze nincs a magyar vagy az amerikai jegybanki alapkamatnak.

A washingtoni székhelyű IMF kedden jelentette be, hogy Magyarország összesen 25,1 milliárd dollárt kap, rendelkezésre álló hitelkeret formájában. Ez az összeg az Európai Unió által felajánlott 8,1 milliárd és a Világbank által ígért 1,3 milliárd dollárt is tartalmazza. A pénzt 2010. március végéig hívhatja le a magyar kormány, a készenléti díj éves szinten 0,25 százalék, a kamat 5-6 százalék, a visszafizetés futamideje pedig 3-5 év.

Hanganyag: Németh Zoltán

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Parragh László: a magyar vállalkozások alapfilozófiája, hogy minél kevesebb külső beavatkozással hagyják őket élni

A versenyképes vállalkozásoknak olykor ki kell lépniük a komfortzónájukból ahhoz, hogy előnybe kerüljenek a piacon – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Ipar Kamara elnöke beszélt a Demjén Sándor-program előnyeiről, a vállalkozások problémáiról és a versenyképesség fontosságáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.28. hétfő, 18:00
Oroszi Beatrix
a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központ igazgatója
Bejelentette az MNB: január 1-jétől 10%-os önerővel vehetünk fel zöld lakáshitelt

Bejelentette az MNB: január 1-jétől 10%-os önerővel vehetünk fel zöld lakáshitelt

A Portfolio szeptemberi piaci értesülésének megfelelően jövőre már a forgalmi érték 90%-áig lehet majd lakáshitelt felvenni a zöld lakóingatlanokra, praktikusan minden új építésű lakásra. Erre eddig csak a 41 év alatti első lakásvásárlóknak volt lehetőségük idén év eleje óta, energetikai besorolástól függetlenül. Emellett egységesen 60%-ra emelkedik a jövedelemarányos törlesztőrészlet a zöld lakáshitelek esetében, így a 600 ezer forint alatti jövedelműek is magasabb törlesztőrészletet vállalhatnak. Minderről friss Makroprudenciális jelentéséhez kapcsolódóan adott most hírt az MNB.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×